U moru higijenskih i kozmetičkih preparata za telo, važno je razlikovati one koji su delotvorni i pre svega korisni za našu kožu.
Budući da je lice svojevrsno ogledalo, ne čudi činjenica da skoro svaki ugao lica ima zaseban tretman.
Tako se na tržištu izdvaja nekoliko desetina proizvođača preparata za negu lica kao što su kreme, tonici, micelarne tečnosti, pilinzi i maske za lice.
Da bi koža lica izgledala sveže i odmorno, naročito u užurbanom tempu svakodnevice, trebalo bi o njoj povesti malo temeljniju brigu. Jedna od glavnih tajni glatke i zdrave kože je dubinska nega i tretiranje nakon teške a nažalost i štetne dekorativne kozmetike kao što su puderi u raznim formama.
Maske za lice mogu na nedeljnom nivou da oporavljaju kožu, daju joj dodatnu negu, i čine je otpornom na spoljašnje uticaje i tešku šminku. Hranljivi sastojci svake maske za lice dubinski revitalizuju epiderm lica i pospešuju regeneraciju ćelija kože. Zahvaljujući njima, koža može da izgleda sveže, odmorno i zdravo.
Posebna prednost maski za lice se ogleda u njihovim sposobnostima da reše probleme kao što su akne, bubuljice, mitiseri, i masna ili suva koža. Ali, to svakako znači redovnu upotrebu maske barem jednom nedeljno, da bi rezultati ove vrste nege lica bili vidljivi.
Ne propustite! Preparat za uklanjanje bora na licu. Više na ovom linku!
Da li su maske za lice korisne i delotvorne?
Da bi maske za lice bile korisne i efikasne, neophodno je pratiti par korisnih koraka. Prvi se tiče pripreme kože za nanošenje maske, zatim je veoma važno obratiti pažnju na vreme držanja, i na samom kraju je treba pravilno skinuti sa lica.
Za efikasnost maske je važno pronaći sastojke koji odgovaraju vašem tipu kože i ciljaju problematična područja na licu. Izdvajamo sledeće „probleme“ i rešenja za kožu:
- Protiv bora i znakova starenja – maske sa visokim udelom antioksidanata i vitamina C
- Protiv akni i mitisera – maske na bazi limuna ili sode bikarbone
- Protiv površinskih fleka – maske sa kurkumom ili sa udelom kiseline (prirodna alternativa: jabukovo sirće)
Masaža lica pre nanošenja maske može biti korisna jer će se poboljšati cirkulacija i moć upijanja slojeva kože. Na taj način će se pospešiti upijanje aktivnih sastojaka maske, a samim tim i njena delotvornost.
Bitan podatak je i to da maske daju bolje rezultate kada se stavljaju uveče, zbog cirkulacije koja je u to doba najaktivnija. Nanošenje maske ujutro nije preporučljivo jer je u to doba metabolizam najsporiji, a efikasnost svedena na minimum.
Koliko često treba da koristimo masku za lice?
Ukoliko ste pronašli masku koja odgovara vašem tipu kože, ne znači da bi je trebalo koristiti svaki dan. Treba imati meru, a pre svega bi trebalo usvojiti određene savete za korišćenje maske, kako bi se izbegli potencijalni problemi.
Maske iz prodavnica na svom uputstvu imaju preporuku za korišćenje. Ukoliko iz nekog razloga ne piše uputstvo, ili masku pravite u domaćoj radinosti, mi vam donosimo tačne informacije o upotrebi higijenskih preparata za negu lica.
Pilinzi za lice su korisni za uklanjanje mrtvih ćelija kože i poboljšavanje moći upijanja kože. Međutim, trebalo bi ih primenjivati jednom u toku nedelje, eventualno dvaput ukoliko se radi o problematičnoj i masnoj koži.
Kada je reč o maskama za lice, preporučena je upotreba do dvaput nedeljno ukoliko se radi o rutini i redovnoj higijeni kože lica. Češće korišćenje je dozvoljeno jedino ako je u pitanju određena revitalizacija ili rehabilitacija kože, najčešće propisana od strane dermatologa.
Kako pripremiti lice pre nanošenja maske?
Da bi maska za kožu lica mogla da deluje, neophodno ju je pripremiti. Prethodna priprema će pospešiti upijanje aktivnih sastojaka, a koži pružiti sve blagodeti koje imaju sastojci maske.
Najbolja priprema se bazira na čišćenju lica od prljavštine i mrtvih ćelija. Blagi piling će efikasno ukloniti sve nečistoće i probuditi kožu. Preporučljivo je i napariti kožu toplom vodom ili biljnim čajem kako bi se pore otvorile, i nečistoća izašla napolje.
Pre stavljanja bilo koje maske na lice, potrebno je istražiti kakva maska odgovara vašem tipu kože. Ukoliko niste upoznati sa time koji tipovi postoje i koji je vaš, donosimo vam kratke podatke:
- Normalan tip kože: izbalansirana koža koja nije ni suva ni masna
- Suvi tip kože: koža kojoj nedostaju lipidi koji je čine spospobnom za zadržavanje vlažnosti
- Masni tip kože: koža koja ima sjaj i vidljive pore
- Kombinovani tip kože: ima sva tri navedena tipa koji su vidljivi u području T-zone i obraza
Kako nakon upotrebe skinuti masku za lice?
Bilo da se radi o kupovnoj ili prirodnoj maski za lice pripremljenoj od domaćih sastojaka, svaka se drži određeno vreme da bi delovala. Obično se vreme držanja nalazi na pakovanju maske ili u uputstvu za pravljenje domaće maske. Nakon što određeno vreme istekne, masku je potrebno u potpunosti skinuti sa lica.
Nakon što se sasuše na licu, određene maske mogu da se skinu kao folija. Međutim, većina vrsta treba da se spere sa lica. Najlakše ih je skinuti pomoću navlaženih blaznica ili vate, ili vlažnih maramica. Treba ih skinuti pažljivo, i prstima proveriti da li negde ima ostataka. Neke maske za lice su svojim sadržajem namenjene za suvo skidanje, pa je dovoljno papirnim ubrusom preći po licu.
Nakon tretmana su rezultati vidljivi po skidanju maske. Koža lica je mekša i pročišćena, i ima svežinu. Posle svakog tretmana je poželjno na lice naneti hidratantnu kremu kako biste nahranili kožu i obnovili je.
Prirodne maske za lice – napravite kod kuće
Iako na tržištu postoji desetine različitih vrsta preparata za kožu lica, veliki procenat žena pribegava pravljenju prirodnih maski za lice.
Prednosti su višestruke, a ogledaju se prvenstveno u zdravom načinu nege lica. Sastojke birate sami i znate šta tačno stavljate na kožu. Pored toga, pravljenje domaćih maski je ekonomičnije u odnosu na skupocene tretmane u salonima, i na maske iz kozmetičkih prodavnica. Svojoj koži možete priuštiti celokupan tretman, i to u svom domu.
Žene se često pitaju kako napraviti masku za lice a da odgovara njihovom licu i koži. Pre svega, trebalo bi realno sagledati stanje kože lica i odrediti svoj tip. Dalje je poželjno upoznati se sa osnovnim sastojcima za prirodne maske i istražiti koja svojstva imaju, naročito ukoliko imate određene alergije.
Budući da je internet prostor preplavljen različitim receptima, mi vam donosimo nekoliko ideja za prirodne maske za lice, i predstavljamo kombinacije određenih sastojaka koje sigurno daju vrhunske rezultate.
Maske od meda
Lekovita svojstva meda su poznata kako u svakodnevnoj ishrani, tako i u kozmetičkim proizvodima. Mnoštvo higijenskih preparata obiluje medom i njegovim supstratima. Međutim, najblagotvornija svojstva eliksira se nalaze u njegovim sirovim prirodnim oblicima.
Tamnije vrste meda sadrže veću količinu antioksidanata koji pospešuju njegovo antibakterijsko i antiseptičko dejstvo na kožu. Medni šećeri prirodno smanjuju suvoću kože i čine je mekšom. Kristali koji se vremenom stvaraju u njegovom sastavu su pogodni za pilinge kože lica. Osim samostalne upotrebe, med je sastavni deo mnogih domaćih maski za lice.
Med pomaže u smirivanju upalnih procesa na koži ukoliko ga pomešate s aloja verom. Deluje i na osetljivim tipovima kože, i donosi olakšanje u trenutku. Za uklanjanje ožiljaka i tamnih fleka na koži, med pomešajte sa limunom koji će posvetliti ten, a vitamin C iz meda će pospešiti proizvodnju kolagena. Za problematične tipove kože sklone bubuljicama i aknama je preporučljiva maska na bazi meda i kurkume.
Maske od jaja
Opštepoznata je činjenica da su jaja jedan od glavnih izvora proteina. Zato se ubrajaju u elementarnu namirnicu u ishrani. Ipak, jaja mogu da budu korisna i za spoljnu upotrebu kao što je nega kože, naročito na području lica i vrata.
Proteini koji se nalaze u jajima pore čine užim, i postepeno regenerišu kožu. Jaja obnavljaju ćelije kože, hrane je, i čine hidriranom. Supstance u njihovom sastavu takođe pospešuju čišćenje kože i izbacivanje toksina.
Belanca iz jaja su pogodna za masnu kožu sklonu aknama, jer učvršćuju kožu, i sužavaju i zatežu pore. Prirodne maske za lice na bazi belanceta se obično mešaju sa limunom ili sa medom. Posebnu vrstu pilinga možete da napravite ukoliko kombinujete belance sa ovsenom kašom.
Žumance prija suvoj i oštećenoj koži jer sadrži više nutrijenata, i dubinski hrani slojeve kože. Kombinuje se takođe sa medom ili limunovim sokom, a odlične su i kombinacije sa sokom od šargarepe ili ispasiranim avokadom.
Maske za lice od banane
Plod banane ne zavisi od doba godine niti sezone, pa ga uvek možete pronaći u marketima. Bogat je vitaminima C i B6, kalijumom, i beta karotenom odličnim za negu lica. Banana je efikasna u borbi protiv starenja zbog delovanja na slobodne radikale. Zato, ukoliko želite podmlađeni izgled kože, maske za lice na bazi banane su vrhunski izbor.
Bananu možete samu da izgnječite i nanesete na kožu lica, ali takođe možete i da je kombinujete sa drugim sastojcima iz kuhinje. Pogodna je za piling lica ukoliko se pomeša sa ovsenim pahuljicama ili sa par kapi vašeg omiljenog prirodnog ulja (bademovo, maslinovo). Da bi vaša koža imala prirodno rumenilo bez upotrebe šminke, bananu kombinujte sa mlekom, i dobićete hranljivu masku za lice.
Pored ploda, delotvorna je i kora banane čija unutrašnjost obiluje vitaminima i mineralima. Efikasno čisti lice prostim utrljavanjem, a unutrašnji sloj kore možete i da sastružete i pomešate sa kurkumom i sodom bikarbonom.
Maske od kvasca
Veruje se da je kvasac još u antici bio korišćen za negu lica, i da su njegova svojstva bila poznata od najranijih perioda čovečanstva. U sastavu kvasca se nalazi obilje vitamina, aminokiselina, i različitih minerala kao što su gvožđe, fosfor, cink, kalijum i magnezijum. Osvežavajuće delovanje kvasca pročišćava kožu, daje joj snagu, i obnavlja njene ćelije.
Najzastupljeniji vitamini su oni B kompleksa, čiji nedostatak u organizmu rezultuje problemima sa kožom. Upravo ti vitamini: B1, B2, B6 i B12 daju posebnu zaštitu koži lica ukoliko je negujete maskama na bazi kvasca.
Kada se dodaje u prirodne maske za lice, koristi se njegova sveža varijanta. Za suvu i oštećenu kožu lica, najbolje ga je kombinovati sa mlekom, medom i brašnom. Kada je u pitanju masniji tip kože lica, najbolje ga je rastvarati u kefiru ili jogurtu, a ukoliko želite nešto svetliju boju tena, pomešajte ga sa limunovim sokom ili nekim drugim citrusom.
Maske od sode bikarbone
Ovo široko poznato hemijsko jedinjenje rastvoreno u vodi stvara baznu sredinu koja je sposobna da neutrališe kiseline. Soda bikarbona je rasprostranjena u kulinarstvu, ali i u domaćinstvu kao jedno od domaćih sredstava za čišćenje. Pored navedenih namena, može da se koristi i u službi higijenskog preparata za čišćenje lica.
Kada su u pitanju domaće maske za lice na bazi sode bikarbone, njihovo glavno dejstvo se tiče čišćenja kože od akni, mitisera i bubuljica. Ipak, treba je pažljivo koristiti jer preteranom upotrebom mogu da nastanu oštećenja, i da se pojave neželjene nuspojave.
Najpoznatija maska sa sodom se pravi u kombinaciji sa kokosovim uljem. Soda može da se kombinuje i sa limunom i običnom vodom, pa tako dobijate masku koja pročišćava kožu, i daje joj nešto svetliju boju i zdraviji izgled. Ukoliko se sodi doda mlak zeleni čaj, ona postaje moćno sredstvo za uklanjanje podočnjaka i tamnih krugova ispod očiju prouzrokovanih umorom, nedovoljnim snom, i naprezanjem očiju.
Maske za lice poznatih brendova
Osim prirodnih maski za lice iz kućne radinosti, na tržištu postoji nekoliko desetina proizvođača maski za lice. One su često pakovane u jednokratne kesice, ali se neretko nalaze u kutijama kao i kreme za lice.
Nivea higijenska kozmetika plasira maske raspoređene prema tipovima kože i prema starosti, ali i prema dobu dana u kojem ih je preporučljivo koristiti.
Garnier tržištu nudi maske za lice u obliku maramice. Glavni benefit ovakve maske je taj što se lako nanosi, i još lakše skida posle upotrebe.
Jedna od popularnijih linija Lorealovih maski za lice je ona čiji sastav se bazira na različitim vrstama gline.
Popularan način za negu lica jeste i mezoterapija. Da li znate šta je i kako se radi m mezoterapija lica?
Izvori:
Ostavite odgovor