Pitanje kako prestati sa pušenjem prema najnovijim istraživanjima, sebi postavlja preko dve trećine aktivnih pušača, ali daleko manji broj dobija bitku sa nikotinom. Odvikavanje od pušenja nije jednostavan proces i potrebno je puno volje i odlučnosti.
Da bi se ova štetna navika odbacila, neophodna je čvrsta i nepokolebljiva volja, te zrela svest o stanju u kojem se organizam nalazi zbog konzumiranja cigareta.
Pored svesnog i samovoljnog uništavanja sopstvenog organizma konzumiranjem cigareta, aktivan pušač svojom lošom navikom ugrožava zdravlje osoba u svojoj blizini.
Bliski prijatelji, porodica, partner ili kolege su često kolateralna šteta nikotinskog delovanja cigareta. Tako se pored aktivnih pušača pojavljuju i pasivni pušači koji protivno svojoj volji udišu duvanski dim.
Dejstvo štetnih materija iz cigareta, prvenstveno nikotina i ugljen-monoksida, je vidljivo na dugoročnom planu. Stav strastvenih pušača dugo ostaje nepromenjen jer ozbiljne i smrtonosne tegobe uglavnom nisu vidljive u prvim godinama konzumiranja cigareta.
Radikalna promena ovakvog stava, pre teških zdravstvenih problema je jedini način kako ostaviti cigarete jednom zauvek.
Prestati pušiti nije jednostavno, a mi se nadamo da će vam ovaj tekst pomoći.
Sadržaj:
- Ovisnost o cigaretama – Razlozi
- Zašto treba prestati pušiti
- Kako prestati sa pušenjem
- Kako ostaviti cigarete uz preparate
- Prestanak pušenja – Simptomi i posledice
Zašto smo ovisni o cigaretama?
Ljudski organizam nema urođenu potrebu za nikotinom, kao što ima fiziološke potrebe za hranom i pićem.
Kompulsivna želja za opojnim sredstvima iz duvana nastaje u potpunosti veštački. Ova činjenica nesumnjivo dokazuje da se pušač postaje svojevoljno, a da se ovisnost o nikotinu gradi njegovim konstantnim unosom.
Potreba za cigaretama nastaje i opstaje iz različitih pobuda. Ona u početku definitivno nije fiziološke prirode. Naprotiv, telo prema cigareti pruža otpor u vidu kašlja, mučnine i slabosti.
Ovisnost nastaje najčešće u želji za uklapanjem u socijalne grupe, i za izgradnjom ličnosti – naročito u tinejdžerskom dobu.
Fizička ovisnost se javlja tek nakon psihološke, a ogleda se u potrebi za lučenjem hormona hipotalamusa koji se zove dopamin.
Nikotin deluje na mozak tako što aktivira delove nervnog sistema, podiže nivo dopamina, i stvara osećaj zadovoljstva.
Koncentracija nikotina u mozgu veoma brzo opada, pa pušač mora da pali sledeću cigaretu kako bi održao nivo.
Zašto treba prestati pušiti?
Nesumnjivo, prvi i nepokolebljiv razlog za prestanak pušenja je ugroženost zdravlja i života pušača. Intenzivno konzumiranje cigareta je uzročnik više lakših i težih oboljenja čiji krajnji ishod može biti smrtonosan. Samo neka od njih su:
- srčani i moždani udar,
- hronični bronhitis,
- karcinom pluća i disajnih puteva.
Dolazak do same pojave oboljenja najčešće traje godinama, što ovisniku daje alibi za daljom konzumacijom duvana, jer tobože ne oseća nikakve tegobe.
Međutim, stvarnost pušača nije ni približna onoj iz reklama. Zaudaranje daha, žutilo na prstima i zubima, impotencija kod muškaraca, kašalj i gubljenje daha su definitivno simptomi po kojima se prepoznaju ovisnici od nikotina.
Zdravstveni aspekt
- Bolji i zdraviji fizički izgled (neprijatni mirisi, i žutilo na prstima i zubima nestaju već nakon par dana od prestanka pušenja)
- Dobijanje na kondiciji (sticanje boljeg kapaciteta pluća, pročišćeni disajni putevi i nesmetano disanje bez učestalog kašlja)
- Smanjen rizik od bolesti (drastično manja verovatnoća nastanka srčanih oboljenja i karcinoma pluća)
- Psihološka prednost (osećaj sopstvenog uspeha i davanje primera drugima)
Finansijski aspekt
- Ušteda novca (cena cigareta više neće biti glavna briga ili kamen spoticanja u dnevnom budžetu, jer više nema izdvajanja novca za njih)
- Pametnije ulaganje (novac koji je ušteđen može da se potroši na dodatne aktivnosti poput treninga, odlaska u bioskop ili pozorište, večere u omiljenom restoranu)
- Zadovoljstvo svojim poslom (novac koji zaradite radeći svoj posao će imati dvostruko veću vrednost jer ga pametno i korisno ulažete)
- Bolji život kompletne porodice (pored fizički boljeg zdravlja, ušteđen novac može biti uložen u zdravije i bolje namirnice koje će koristiti kompletnoj porodici)
Kako prestati sa pušenjem – Saveti
Već smo rekli da velika većina pušača sebi postavlja pitanje: “Kako ostaviti cigarete i prestati sa pušenjem?” Broj onih koji u tome uspeju je daleko niži. Da biste i vi u tome uspeli, potrebno je da imate plan osmišljen u nekoliko koraka i psihološku pripremu.
Veoma važno pravilo koje vodi do uspeha glasi da ne smete preskakati korake, varati i praviti kompromise sa savešću.
Vera u to da ste snažan karakter koji može da postigne željeni cilj je već pola puta do uspeha. Prestanak pušenja je moguće i ostvarivo ukoliko se pridržavate sledećih saveta:
1. Izaberite adekvatan datum poslednje cigarete
Počnite tako što ćete sebi zacrtati datum i vreme kada ćete zapaliti poslednju cigaretu. Kada budete pravili plan, nemojte biti nerealni, pa tako izaberite datum koji nije preblizu kako biste lako odustali, a ni predaleko kako ne biste isuviše odgađali.
2. Pronađite podršku u bliskoj osobi
U svoju pripremu i plan o prestanku pušenja uvrstite blisku osobu koja vam može biti podrška u svako doba.
Potražite pomoć od partnera, člana porodice ili dobrog prijatelja koji će imati razumevanja za sve stepene bitke koju bijete. Idealna je osoba koja je bivši pušač, ali ukoliko u bliskom okruženju nemate nekog takvog, potražite onoga ko vas najbolje razume i čuje.
3. Poslužite se preparatima za odvikavanje od pušenja
Poznajući sopstveni karakter, potrebno je realno proceniti da li su neophodna prelazna sredstva koja će biti jedan od načina kako najlakše ostaviti cigarete.
Tržište obiluje preparatima kao što su flasteri,magneti kao što je Nil Smoke, žvakaće gume i razni čajevi.
Tu su i medicinske terapije poput antidepresiva. Prilikom lečenja nikotinske zavisnosti, upotreba pomenutih preparata udvostručuje šansu za odvikavanje od pušenja.
4. Plan nagrađivanja sebe za uspeh
Budući da pravite veliku prekretnicu u svom životu, shvatite to kao posebnu okolnost, i isplanirajte kako ćete nagraditi sebe.
Možete osmisliti strategiju da za novac kojim ste kupovali cigarete nagradite sebe nekom sitnicom. Napravite raspored šta ćete sebi pokloniti za sedam izdržanih dana, mesec, tri meseca itd. Nagrade će vam podići motivaciju i dati značajan vetar u leđa.
5. Izbacivanje kafe i alkohola
Tokom perioda odvikavanja od cigareta, neophodno je što je više moguće ukloniti sve situacije u kojima biste inače zapalili cigaretu.
Zato, ako ste ljubitelj kafe uz koju obavezno pripalite, pokušajte da je izbacite u potpunosti, ili da je zamenite nekim ukusnim čajem.
Takođe, konzumiranje alkohola podstiče na pušenje, tako da bi bilo dobro da sa time u potpunosti prestanete ukoliko želite da se rešite cigareta.
Prema nekim istraživanjima, jedan od načina da ostavite pušenje jeste da isključite ove proizvode iz upotrebe.
6. Unos dovoljno tečnosti u organizam
Fizička priprema za odvikavanje od cigareta podrazumeva unos dovoljne količine tečnosti tokom dana. Najpreporučljivija i najzdravija je svakako voda koju bi trebalo piti između 6 i 8 čaša dnevno.
Tečnost u organizmu pospešuje izbacivanje nikotina, i bolje funkcionisanje nervnog sistema čija tkiva sadrže oko 75% vode. Adekvatna hidratacija organizma značajno smanjuje želju za nikotinom. Pored vode se preporučuju zdravi voćni sokovi.
7. Uživanje u sveže pripremljenim obrocima
Poznato je da su pušači u fazi odvikavanja od cigareta skloni dobijanju kilograma. Da ne biste postali gojazni i time na drugi način ugrozili zdravlje, veoma je važno da povedete računa o ishrani.
Ujedno, razmišljanje o hrani i obrocima koje biste mogli da konzumirate će vam skrenuti misli sa cigareta.
Zdrava i sveže pripremljena hrana je prava riznica za organizam koji će početi da pravilno funkcioniše. Izbegavajte sedenje nakon jela jer postoji mogućnost da ćete osetiti potrebu za cigaretom. Ustanite i 20-ak minuta prošetajte na svežem vazduhu.
8. Uvođenje fizičke aktivnosti
Veoma korisne fizičke aktivnosti koje će vam pomoći ostaviti pušenje i cigarete na samom početku jesu česta šetnja i provođenje vremena na svežem vazduhu.
Koristite svaku priliku koja vam se za to ukaže, ili je sami stvorite. Umesto odlaska autom u prodavnicu, prošetajte. Postepeno možete uključiti treninge i aktivno bavljenje omiljenim sportom.
9. Ako posrnete, krenite ponovo
Ako generalno niste dosledni svojim donesenim odlukama, onda se u procesu ostavljanja pušenja može desiti da u jednom momentu dođete u iskušenje da ponovo zapalite. Usponi i padovi su sasvim normalni, i toga se ne treba plašiti.
Važno je da ne odustanete od svoje misije – čak i ako ponovo zapalite jednu cigaretu. Ne shvatajte je kao prepreku, ali se svakako potrudite da to ne ponovite.
10. Zamislite sebe kao uzor drugima
Potrudite se da vas tokom odvikavanja od pušenja vodi misao da ćete postati nepušač, i da ćete moći da budete uzor drugim ljudima. Sopstvenim iskustvom ćete moći nekome da pomognete da se izbori sa cigaretama, i reći ćete im šta je vama pomoglo u tom procesu.
Ljudi će vas gledati s visokim uvažavanjem i poštovanjem jer ste uradili jednu veliku stvar – pobedili ste svoju lošu naviku.
11. Oponašajte nepušače pa i vi postanite nepušač
Obratite pažnju na nešto što dosad niste zapažali: gledajte kako se nepušači ponašaju u svakodnevnim situacijama.
Uočite pojedinosti kao npr. čime zapošljavaju ruke, kako se odnose prema pušačima, na koji način se nose sa stresom.
Posmatrajte ih u situacijama u kojima biste vi zapalili cigaretu, i pokušajte da ih oponašate. Tako ćete stvoriti sliku sebe kao nepušača, i počećete sami da verujete u to.
Kako ostaviti cigarete uz preparate za prestanak pušenja
Težina odvikavanja od pušenja prati svakoga ko želi da se reši ove štetne i smrtonosne navike. Može potrajati i više od mesec dana i prestavlja pravo iskušenje pušaču da ponovo zapali cigaretu.
Glavni pristup koji se preporučuje pri odvikavanju su preparati koji se baziraju na tome da budu nikotinska zamena.
Danas na tržištu postoje desetine zamena raznih vrsta koje variraju što se tiče oblika i cena. Svi za cilj imaju olakšavanje psihološkog i fizičkog odvikavanja.
Istraživanja su pokazala da korišćenje preparata za prestanak pušenja pruža dvostruko veću šansu za uspeh ukoliko se oni kombinuju sa profesionalnim savetovanjem i odgovarajućom psihološkom terapijom.
Elektronske cigarete
Elektronske cigarete su takođe bazirane na nikotinu, ali nemaju štetne materije poput katrana i raznih toksina koje obična cigareta ima. Dok neki stručnjaci misle da su odlična prečica ka konačnom prestanku, drugi zastupaju stav da su uvod u ponovno pušenje pravih cigareta.
Flasteri protiv pušenja
Flasteri služe tome da zamene nikotin koji se inače udiše cigaretama. Lepljenjem na telo flasteri preko kože postepeno otpuštaju nikotin, i održavaju njegov nivo u krvi.
Čajevi za odvikavanje od pušenja
Čaj za odvikavanje od pušenja se može nabaviti u skoro svakoj apoteci. Pije se triput dnevno, a kada se oseti želja za cigaretom, minut-dva se zadržava u ustima. Nakon toga cigareta dobija bljutav ukus. Jedan od najefikasnijih čajeva je onaj od bokvice.
Žvakaće gume protiv pušenja
Delovanje žvakaćih guma je slično delovanju nikotinskih flastera, s tom razlikom da se nikotin apsorbuje preko usne šupljine.
Ovi preparati takođe ne sadrže štetne materije poput katrana i ugljen-monoksida i mogu biti jedan od najboljih načina za odvikavanje od pušenja jer uporedo i smanjuju stres.
Prestanak pušenja i čišćenje organizma – posledice i simptomi
Već u prvim danima se mogu uočiti neke dobrobiti odbacivanja ove štetne i smrtonosne navike. Prestanak pušenja prate simptomi kao što je početna kriza, koja je neizbežna u prvih 72 sata od poslednje cigarete i koja u tom periodu ima najjači intenzitet.
Razlog tome je što nikotin napušta krv, pa telo traži novu cigaretu kako bi održalo nivo.
Nakon 48 sati od poslednje cigarete receptori na jeziku i u usnoj šupljini počinju da se oporavljaju. Pojavljuje se pojačana želja za hranom koja se sada oseća svim svojim intenzitetom i ukusom. Zato ne čudi činjenica da se nakon ostavljanja cigareta dobije koji kilogram više.
Prestanak pušenja uzrokuje čišćenje organizma od štetnih tvari te kao poledice ima oporavak organa i postepeno vraćanje u normalno stanje.
Od fizičkih prednosti (nestanak neprijatnog zadaha, vraćanje boje koži i zubima), neuporedivo važnije su one fiziološke i zdravstvene. Neke posledice i simptomi poslije usljed prestanka konzumiranja cigareta su:
Povećavanje nivoa kiseonika u krvi
Smanjivanjem nivoa ugljen-monoksida i vraćanjem na normalu, povećava se količina kiseonika u krvi, što dovodi do nastanka više energije. Osoba koja prestaje da puši oseća veću količinu fizičke snage i oseća se bolje jer dotok kiseonika u krv, a samim tim i u sve ćelije organizma, postaje stabilan i neometan.
Lakše disanje oslobođeno kašlja
Već nakon 72 sata od poslednje cigarete, resice na sluzokoži počinju da se oporavljaju, pa se lakše izbacuje sekret. Bronhije postaju šire, vazduh lakše prolazi i obnavlja se ukupni kapacitet pluća pušača. Nakon mesec dana se smanjuje stvaranje sluzi i mogućnost nastanka bakterijskih infekcija.
Smanjen rizik od srčanog i moždanog udara
Već nakon 24 sata od prestanka pušenja rizik od srčanog i moždanog udara postepeno opada, da bi se tri godine kasnije potpuno izjednačio sa onim kod nepušača.
Nekonzumiranje cigareta smanjuje grč arterija i vena, i one postaju šire pa se protok krvi u organizmu povećava. Krvni pritisak i puls se vraćaju na normalu već nakon 20 minuta od poslednje cigarete, pa srce vraća normalnu snagu pumpanja.
Vraćanje fizičke snage organizmu
Povećanje fizičke snage i bolja energija su direktno povezani sa gore pomenutim kiseonikom u krvi. Sa dovoljnom količinom kiseonika u tkivima, kompletan rad metabolizma se pospešuje i vraća u normalu.
Svi mišići, organi i krv počinju sa pravilnim funkcionisanjem, što se manifestuje većom fizičkom snagom, boljim raspoloženjem i voljom za aktivnostima.
Dvostruko niži rizik od karcinoma
Ovakav rezultat je moguć nakon 5 godina od poslednje cigarete, a rizik koji je gotovo jednak sa onim kod nepušača se postiže tek nakon 15 godina.
Ove brojke ukazuju na to kako konzumiranje cigareta devastira kompletan organizam, pa su potrebne godine da bi se uopšte vratio na normalno funkcionisanje. Uprkos tome, nikada nije kasno za odluku o prestanku pušenja.
Zaključak
Najbolji način da ostavite cigarete je kombinovanje svih vrsta pomoći koje imate na raspolaganju. Traženje stručne pomoći je svakako od velike koristi, ali ukoliko nemate čvrstu odluku i želju za prestankom – neće vam biti upotrebljiva.
Potrebno je da odluku prvo donesete u svojoj glavi, i da se trudite da je pretvorite u realnost.
Ni u jednom momentu nemojte zaboraviti da je nikotinska ovisnost pre svega psihološka, pa bitku morate da vodite prvenstveno na tom polju. Neophodno je imati aktivnu svest i razmišljanje o tome da je vaša glavna želja da prestanete da pušite.
Ne osvrćite se na to koliko ste dugo pušili, i koliko cigareta dnevno ste pušili. Pred sobom imajte samo postavljen cilj i držite se puta koji vodi do njega.
Ako i dalje niste sigurni zašto je potrebno ostaviti cigarete, možda vas tekst o tome kako pušenje utiče a zdravlje ubedi.
Nadamo se da ste u ovom tekstu našli odgovor na pitanje kako prestati pušiti.
Ostavite odgovor