Nemate ideju šta da napravite za hrono ručak? Ono što se smatra najobimnijim obrokom u hrono ishrani zahteva raznovrsnu trpezu.
Često se desi da nam ponestane ideja, iako u kuhinji ima sasvim dovoljno namirnica od kojih može da se spremi ručak.
U nastavku teksta ćemo vam dati neke predloge za hrono ručak, koji vam mogu poslužiti kao ideje da i vi sami pustite mašti na volju i pripremite svoj specijalitet.
Šta je važno kod hrono ručka?
Postoje određena pravila u hrono ishrani, a neka od njih važe i kad je u pitanju ručak.
Jedno od najvažnijih pravila je da pauza između obroka ne bi trebalo da bude kraća od 4 a duža od 6 sati. Neko idealno vreme je sredina, odnosno 5 sati.
Nastojte da hrono ručak obavite u periodu između 13 i 15 časova, kako biste i večeru obavili na vreme, da na spavanje ne biste išli punog stomaka.
Jasno je da se ne mogu svi pridržavati ovih termina, pre svega zbog određenih obaveza kao što je radno vreme. Ali isplanirajte sebi dnevne obroke, tako da možda ručak možete poneti sa sobom kako bi interval između obroka bio adekvatan.
Na šta treba obratiti pažnju kad su u pitanju recepti za hrono ručak
Priprema hrono ručka ne zahteva brojanje kalorija, i količina hrane koju ćete jesti takođe nije bitna, ali se mora obratiti pažnja na pravilno kombinovanje namirnica. To znači da morate obratiti pažnju na unos proteina i ugljenih hidrata, i na to da jedete namirnice koje su dozvoljene kad ste na hrono dijeti.
Postoje neke razlike za one koji su u periodu restrikcije i za one koju su van restrikcije. U svakom slučaju, ono čega bi se generalno trebalo pridržavati je sledeće:
- Obrok obaviti u pravo vreme
- Od vaše visine zavisi i količina hrane koju ćete pojesti
- Glavni sastojak hrono ručka je meso, koje možete kombinovati sa povrćem
- Salate su preporučene, a možete ih začiniti limunovim sokom i određenim začinima po želji
- Umesto mesa možete da jedete ribu ili jaja
Postoje neke dileme kad je u pitanju unos skrobnog odnosno neskrobnog povrća, i koja je to kombinacija sa mesom najbolja.
Gospodin Delabo, koji je i osmislio ovaj način ishrane, preporučuje da se za ručak uglavnom koriste skrobne namirnice. To stoji u nekom izvornom modelu, ali naravno ne znači da neskrobne namirnice ne možete da jedete.
Konzumiranje neskrobnih namirnica se preporučuje onima koji imaju određene probleme sa holesterolom ili dijabetesom, ali i tu postoje ograničenja.
Kao što smo rekli, hrono ručak bi trebalo da bude „bogat“, a za to su dobre skrobne namirnice, jer nam njihov unos daje dovoljno energije za ceo dan.
Hrono ručak recepti
Kad su u pitanju recepti, jako je bitno da u obrok uvrstite hranu koja je bogata proteinima, a njih pre svega možete naći u raznim vrstama mesa kao što su: svinjetina, govedina, jagnjetina i teletina.
Za hrono ručak nemojte jesti hleb koji ste napravili u svojoj hrono kuhinji. U nekim retkim slučajevima se može jesti, ali ga izbegavajte.
Kao što smo rekli, riba ili jaja mogu da zamene meso, a osobe koje imaju problema sa masnoćama mogu uz ribu da jedu i mastan sir, kako bi na taj način pojačale obrok.
Recepti za hrono ručak koje ćemo vam predstaviti će vam biti garancija da možete da pregurate ceo dan a da ne osećate glad. Kao što smo rekli, ovaj obrok je najobimniji kad je u pitanju hrono ishrana, a kombinovanjem pravih namirnica ćete dobiti odlične poslastice.
Hrono ručak možete napraviti po svom ukusu, a mi vam donosimo neke ideje:
Grilovana ćuretina sa cukini sosom (sos od tikvica)
Potrebni sastojci:
- 200 g ćurećeg filea
- Kokosovo ulje
- 2 luka
- 1 tikvica
- Prstohvat mlevenog bibera
- 200 ml kokosovog mleka
- Prstohvat kurkume u prahu
Priprema: Na malo kokosovog ulja ispržite iseckani luk, a kad omekša dodajte tikvice koje ste isekli na pola kruga i posuli crnim biberom.
Kad tikvice omekšaju, sipajte kokosovo mleko i ostavite da se neko vreme kuva. Pred kraj pospite kurkumom. Ispržite ćuretinu, i servijate je uz ovaj sjajan sos od tikvica.
Čorba od svinjskog mesa
Potrebni sastojci:
- 400 g svinjskog mesa
- 2 luka
- 1 čen belog luka
- Malo slanine
- Malo svinjske masti
- 2 paprike
- 1 konzerva paradajza
- 1 dl crnog vina
- Začini: morska so, čili, kumin, kurkuma i korijander
Priprema: Možete koristiti bilo koji deo svinjskog mesa, ali bi bilo poželjno da je malo masno. Biće mekše i ukusnije, a potrebno ga je iseckati na kockice.
Pripremite mešavinu začina i pospite je po iseckanom mesu. U dublji tiganj sa sosom stavite malo svinjske masti, i kad je zagrejete, dodajte meso koje ste dobro umutili u začinima. Nakon što sa svih strana dobije lepu zlatnu boju, izvadite ga iz tiganja, i dodajte još malo svinjske masti, iseckani luk, i malo slanine iseckane na listove.
Nakon par minuta dodajte i beli luk, pa promešajte nekoliko puta. Zatim vratite meso, i istresite konzervirani paradajz, vino i malo vode.
Smanjite temperaturu, i ostavite da se polako kuva. Koliko će se kuvati zavisi od vas, ali je bolje da to bude duže. Povremeno probajte jelo kako biste procenili da li je gotovo i dovoljno začinjeno.
Po potrebi dodajte još neke začine, a uz ovaj hrono ručak možete poslužiti i veliku salatu i pire od karfiola ili tikvice.
Svinjski file u foliji za hrono ručak
Potrebni sastojci:
- 1 svinjski file
- Malo maslinovog ulja
- 2 kašike senfa
- Malo svežeg timijana
- Nekoliko komada kapara
- Mešavina začina: origano, ruzmarin, morska so, paprika, kari
- Folija
Priprema: Odsecite deo folije na koju ćete staviti svinjski file i premazati ga maslinovim uljem. Pospite mešavinu začina sa svih strana, a preko filea raporedite iseckani kapar.
Umotajte sve u foliju. Stavite umotano mesu u tepsiju, a zatim u prethodno zagrejanu rernu. Pecite između 20 i 30 minuta na temperaturi od 220 stepeni.
Pre završetka otvorite foliju i pustite meso da dobije zlatnu boju. Kada izvadite iz rerne, ostavite da se malo ohladi, a zatim isecite na kriške i poslužite uz neku salatu po vašem ukusu.
Na kriške mesa dodajte malo senfa, i ukrasite listićima timijana.
Riba sa povrćem
Potrebni sastojci:
- 2 ribe
- ½ kašike sušenog ruzmarina
- ½ kašike sušenog origana
- ½ kašike timijana
- Sok od 1 limuna
- 2 čena belog luka
- 3 kašike senfa
- 1 tikvica
- 1 patlidžan
- Morska so
- Dozvoljeno ulje
Priprema: U posudi pomešajte limunov sok, senf, pire od belog luka, ruzmarin, origano i timijan. Dodajte začine po ukusu i dobro izmešajte.
Očistite ribu i zasecite je na nekoliko mesta, zatim pripremljenu marinadu prelijte preko ribe, i ostavite u frižideru najmanje 60 minuta.
Složite ribu u posudu za pečenje obloženu papirom, i pecite u prethodno zagrejanoj rerni na 200 stepeni dok ne dobije lepu zlatnožutu boju. Tikvice i patlidžan operite i isecite na kockice zajedno sa korom. Povrće začinite po svom ukusu, i pržite na malo dozvoljenog ulja da bi omekšalo. Poslužite uz ribu.
Kuglice od mesa sa lukom
Potrebni sastojci:
- ½ kg mlevenog svinjskog mesa
- 2 luka
- 1 tikvica
- So, biber
- Malo maslinovog ulja
- Jedno belance
- Paprika
- ½ sosa od paradajza
- Origano
Priprema: Oljuštite luk, nasecite tikvice, i pomešajte sa mlevenim mesom. Dodajte so, biber, papriku, malo maslinovog ulja i jaja.
Dobro izmešajte, i od dobijene smese formirajte kuglice. Jedan luk nasecite na krugove i rasporedite po dnu posude za pečenje. Stavite mesne kuglice preko luka, i pecite na 200 stepeni dok ne dobiju zlatkastu boju.
Preko njih sipajte paradajz sos sa origanom, i pecite jos 20 minuta. Poslužite uz pire od karfiola.
Goveđi biftek sa paprikom i tikvicama
Potrebni sastojci:
- ½ kg goveđeg mesa
- 2 velika luka
- 1 tikvica
- 1 crvena paprika
- 1 žuta paprika
- 2 čena belog luka
- Morska so
- Biber u zrnu
- Seckani peršun
- Nekoliko lovorovih listova
- Voda po potrebi
Priprema: Meso isecite na veće kocke (5 x 5 cm) i kratko pržite na ulju sa svih strana. Dodajte iseckani crni i beli luk, pa dodavajući vodu po potrebi nastavite sa kuvanjem dok meso ne omekša.
Od paprike uklonite stabljike i koštice, isecite ih na veće kocke i dodajte u meso. Tikvice operite, isecite na kolutove, i dodajte ih u posudu. Kuvajte na umerenoj temperaturi do pola sata, dok meso i povrće potpuno ne omekšaju. Pred kraj dodajte začine po svom ukusu.
Pospite naseckanim peršunom, i poslužite. Ako želite da jelo bude začinjeno, dodajte malo sveže ili sušene čili paprike.
Odresci lososa sa umakom od belog luka
Potrebni sastojci:
- 2 velika odreska od lososa
- Morska so
- Biber
- 1 kašika putera
- 1 kašika maslinovog ulja
Za sos:
- 1 kašika maslinovog ulja
- Sok od ¼ limuna
- 2-3 čena belog luka
- 1/3 luka
- Malo naribane limunove kore
- Prstohvat morske soli
Priprema: Odreske lososa začinite solju i biberom. U rerni zagrejte smesu putera i maslinovog ulja, i nekoliko minuta pržite ribu sa obe strane.
U blenderu usitnite beli luk, i pomešajte ga sa maslinovim uljem, limunovim sokom, solju i limunovom koricom. Sve stavite u teglu, dobro zatvorite, i protresite dok ne dobijete gust sos.
Što više protresete, sos će biti gušći. Prelijte preko ribe, i poslužite.
Kuvana skuša sa kinoom
Potrebni sastojci:
- 1 skuša
- 3 kašike kuvane kinoe (može i pirinač ako niste u restrikciji)
- Začini: lovorov list, morska so, peršun i bosiljak
Priprema: Skuvajte skušu u slanoj vodi u koju ste dodali lovorov list i malo limunovog soka. Kad se skuva, očistite ribu od kostiju i kože, pomešajte je sa kinoom, i prelijte maslinovim uljem i začinima.
Svinjetina sa gljivama
Potrebni sastojci:
- 1 kg svinjetine
- 400 g pečurki
- So
- Biber
- Peršun
- Dodaci (mirođija)
Priprema: Meso nasecite na kockice i pržite na ulju dok ne poprimi zlatnu boju, zatim dodajte šampinjone, i pržite dok meso ne postane hrskavo. Začinite solju, biberom, seckanim peršunom i mirođijom. Uživajte u ovom jedostavnom hrono ručku koji možete brzo spremiti u svojoj kuhinji.
Pržena špargla sa slaninom
Potrebni sastojci:
- 500 g špargle
- 200 g slanine
Priprema: Operite šparglu. Uklonite donji deo stabljike, a zatim stabljiku umotajte tankom kriškom slanine. Zagrejte tiganj, i stavite šparglu sa slaninom da se prži. Ovaj jednostavan i brz ručak je spreman za konzumaciju već nakon nekoliko minuta.
Ovo su neki jednostavni recepti i ideje za ručak hrono ishrane. Verujemo da će vam navedeni recepti u velikoj meri olakšati pripremu obroka, i da će se kod vas pojaviti nove ideje.
Svakako se držite određenih pravila koja smo spomenuli na početku teksta, a koja kažu da je ručak između 13 i 15 časova, i da je obrok obiman, pri čemu je glavno jelo uglavnom meso sa dodacima povrća, a može biti i zamenjeno ribom.
Nadamo se da će vam ove naše ideje i recepti za hrono ručak pomoći da uspostavite pravilnu ishranu, dobijete vitku liniju, i svoj organizam održite zdravim.
Ako niste sigurni kako započeti dan u hrono ishrani pročitajte naše savete za hrono doručak.
Ostavite odgovor