Unutrašnji hemoroidi su ona vrsta hemoroida koja se pojavljuje u rektumu i ne izlazi napolje. Često ni ne znamo da ih imamo dok ne osetimo neke simptome koji bi mogli da ukažu na pojavu unutrašnjih hemoroida.
Mahom svi imamo unutrašnje hemoroide, samo je pitanje kako će se kod koga ispoljavati.
U ovom članku će fokus biti konkretno na unutrašnjim hemoroidima, uzrocima njihovog nastanka, simptomima i načinima lečenja.
Sadržaj:
- Unutrašnji hemoroidi objašnjenje
- Šta uzrokuje nastanak unutrašnjih hemoroida
- Unutrašnji hemoroidi simptomi
- Kako izgledaju unutrašnji hemoroidi?
- Lečenje unutrašnjih hemoroida
Šta su to unutrašnji hemoroidi?
Onog trenutka kada krvni sudovi unutar rektuma postanu otečeni dolazi do nastanka unutrašnjih hemoroida. Oni se formiraju na najnižem delu rektuma, ali ipak nedovoljno blizu, tako da možda i ne znate da su tamo.
Kao što smo rekli u uvodu, svi imaju unutrašnje hemoroide, ali se pravi simptomi i problemi pojavlju kada dođe do oticanja vena. Tek tada shvatamo da je došlo do pojave hemoroida unutar rektuma.
Jednom kada postanu učestali, simptomi unutrašnjih hemoroida variraju u zavisnosti od toga u kakvom se stanju jave, odnosno u zavisnosti od stepena njihove težine.
Jedan od osnovnih i najčešćih simptoma je rektalno krvarenje koje može izazvati niz neprijatnosti.
Mesto prebivališta unutrašnjih hemoroida je u zoni u kojoj nema nervnih završetaka, tako da oni često ne stvaraju bol. Ukoliko se bol ipak pojavi, onda on može biti prouzrokovan nekim drugim stanjima. Ta stanja se najčešće odnose na spoljašnje hemoroide, analne fisure ili grčeve.
Moguće je privremeno se rešiti tih simptoma i bolova. Najčešći način za to su tople kupke, razne kreme, balzami i masti, ali takvi lekovi nemaju dugoročnu efikasnost. Oni verovatno neće dovesti do toga da se potpuno rešite hemoroida.
Dakle, ukoliko dođe do analnog krvarenja, onda se može sa sigurnošću reći da je došlo do pojave unutrašnjih hemoroida. Krvarenje je karakteristično i za rak debelog creva.
Iako pomenuti tretmani mogu da smanje simptome i bolove, svakako je neophodno potražiti savet lekara.
Tim putem ćete dobiti dugotrajniji tretman za unutrašnje hemoroide. To može biti vezivanje hemoroida ili hemoroidektomija (hirurško uklanjanje hemoroida).
Uzroci nastanka unutrašnjih hemoroida
Ono što najviše prouzrokuje nastanak unutrašnjih hemoroida je pritisak koji se javlja u venama rektuma. Taj pritisak uglavnom nastaje usled prevelikog naprezanja. Najčešći uzroci nastanka unutrašnjih hemoroida uključuju:
- Dijareja i proliv – ova stanja stvaraju prekomeran stres u predelu rektuma ili nepravilna dešavanja u crevima. Da bi se ovakve pojave dovele pod kontrolu, potrebno je pre svega promeniti način ishrane i života.
Ali isto tako mogu biti vezani sa stanjima kao što su sindrom nervoznog creva i upalna bolest creva - Ishrana bogata masnoćom, i sa manjkom vlakana – ovaj vid ishrane negativno utiče na creva, i dovodi do zatvora i proliva.
- Trudnoća i porođaj – unutrašnji hemoroidi u trudnoći su česti. Tokom trudnoće i porođaja žene razvijaju hemoroide upravo zato što tada dolazi do povećanog pritiska i naprezanja.
- Gojaznost – ljudi sa viškom kilograma imaju veći rizik za razvoj neke vrste hemoroida. Kod takvih osoba dolazi do povećanog pritiska oko rektuma, ali je nastanak hemoroida prouzrokovan i nepravilnom ishranom koju takve osobe obično upražnjavaju.
- Dugoročno sedenje – oni koji puno sede ili se ne kreću previše često imaju problema sa unutrašnjim hemoroidima. Redovna fizička aktivnost je jako bitan faktor kod sprečavanja hemoroida i drugih problema vezanih za anorektalno zdravlje.
Ukoliko želite da delujete preventivno i da sprečite pojavu unutrašnjih hemoroida, jednostavne promene u načinu života će vam značajno pomoći u tome. Neophodna je ishrana kod hemoroida koja je bogata vlaknima, i redovna fizička aktivnost.
Nekad se dešava da uprkos svim merama ne uspemo da sprečimo nastanak unutrašnjih hemoroida. Ali svakako treba da radimo na prevenciji.
Unutrašnji hemoroidi simptomi
Simptomi mogu biti različiti. Oni manji unutrašnji hemoroidi mogu dovesti samo do blagog krvarenja. Međutim, kada hemoroidno tkivo počne da propada i da se pojavljuje izvan anusa, onda može doći do pojave svraba, oticanja i prljavštine.
Kad su u pitanju unutrašnji hemoroidi, najčešći simptom unutrašnjih hemoroida je analno krvarenje bez velikog bola. Bol nije prisutan zato što se unutrašnji hemoroidi nalaze tamo gde nema nervnih završetaka.
Ako se pored krvarenja pojavi i bol, onda je velika verovatnoća da imate neka druga stanja kao što je analna fisura.
Različite vrste hemoroida mogu izazvati slične simptome
Kako unutrašnji hemorodi budu napredovali, često mogu da izlaze van anusa, i postaće prolapsirani hemoroidi. Unutrašnji hemoroidi koji dođu u ovakvo stanje mogu prouzrokovati neke simptome koji liče na hemoroide, poput svraba i otoka.
Ovakva pojava hemoroida i spoljašnji hemoroidi mogu izazvati slične simptome, pa je ponekad teško znati o kojoj se vrsti radi. U ovim slučajevima je neophonda profesionalna dijagnoza lekara.
Nije nemoguće da obe vrste budu prisutne odjednom.
Kako znati da li imate unutrašnje hemoroide?
Uprkos tome što pojedini simptomi mogu ukazati na pojavu unutrašnjih hemoroida, da biste bili potpuno sigurni, potrebno je da kvalifikovani lekar dijagnostikuje problem.
S ozbirom na to da do krvarenja iz anusa dolazi i usled nekih oblika karcinoma, preporuka je da ukoliko dođe do ove pojave odmah potražite savet lekara.
Kako izgledaju unutrašnji hemoroidi
Unutrašnji hemoroidi se nalaze unutar analnog kanala, i jedini način da vidite kako izgledaju je da izađu napolje, van anusa.
U suprotnom se neće videti ništa.
Bolji pokazatelj postojanja unutrašnjih hemoroida su simptomi koje smo naveli.
Bez obzira na to da li osećate višak tkiva oko anusa i primetite manju količinu krvi prilikom vršenja velike nužde, vaši simptomi mogu ukazivati na problem sa hemoroidima.
Jedini mogući način da vidite unutrašnji hemoroid je ako bolest dospe u odmaklu fazu i hemoroid izađe van anusa. Ovo se obično dešava prilikom pokreta creva, i u mnogim slučajevima će se tkivo sȃmo vratiti.
U nekim situacijama ćete morati da ručno vratite tkivo.
Kako se leče unutrašnji hemoroidi
Postoji nekoliko načina lečenja unutrašnjih hemoroida koje mogu da primene oni koji osećaju simptome. Neki od uobičajenih su:
- Ulja, kreme, balzami (preporučujemo https://www.rabaho.com/rs/proizvodi/asanafresh?utm_source=blog&v=unuthem)
- Kupke
- Ostali koji nemaju potkrepljene medicinske dokaze, a to su lečenja raznim proizvodima koje imamo u domaćinstvu, kao što su jabukovo sirće i slično
Ono što oboleli od hemoroida često rade je da konstantno pribegavaju metodama kao što su kreme, ulja i boravak u toploj kupki. Na taj način se troši vreme i novac, a teško da će doći do dugoročnih rezultata.
Ove metode lečenja unutrašnjih hemoroida mogu privremeno da uklone bolove i simptome, ali da bi se potpuno rešili unutrašljih šuljeva, potrebna je intervencija stručnog osoblja.
Da biste se zauvek rešili hemoroida, morate sami preduzeti konkretne radnje u smislu promene načina ishrane i života. Tek tada postoji mogućnost potpunog izlečenja.
Ako se desi da se hemoroidi ponavljaju, onda je to jasan znak da treba da se obratite lekaru koji će vam ukazati na to kako pravilno lečiti unutrašnje hemoroide.
Sličan tekst: Kako izlečiti hemoroide?
Efikasne ali često invazivne mogućnosti profesionalnog lečenja
Onog trenutka kada kućni lekovi ne daju rezultate, verovatno ćete posetiti ambulantu i potražiti savet. Lekari često kao jedino rešenje za lečenje unutrašnjih hemoroida nude metode koje vuku neke komplikacije, i zahtevaju promene u svakodnevnim aktivnostima, odnosno mirovanje. To su:
- Vezivanje hemoroida
- Hirurška intervencija (hemoroidektomija)
Ako vam je lekar savetovao ne toliko efikasne konzervativne metode lečenja u vidu krema i masti, ili neke od ovih invazivnih metoda, znajte da su to uobičajene opcije kad je u pitanju lečenje unutrašnjih hemoroida. Nažalost, u krajnoj liniji je operacija jedini izlaz.
Minimalno invazivne mogućnosti lečenja
Kako su tehnologija i medicina napredovale, danas postoje i neke ne tako „napadačke“ metode lečenja hemoroida. Ove vrste lečnja ne iziskuju komplikacije kao gore navedene metode. Često se posle vrlo kratkog vremena možete vratiti svojim svakodnevnim aktivnostima.
Zato je bitno detaljno obaviti razgovor sa lekarom kako biste našli najbolje rešenje. Jedna od ovih metoda je i skleroterapija.
Mnoge od ovih ne toliko invazivnih metoda lečenja unutrašnjih hemoroida imaju efekta samo ako se radi o manjim hemoroidima.
One su svakako bolja opcija od kućnih metoda lečenja, ali i znatno skuplja. I kod njih postoji mogućnost vraćanja određenih simptoma.
Nadamo se da smo vam ovim tekstom približili pojam unutrašnjih hemoroida. Ponovićemo po ko zna koji put.
Ako želite da sprečite nastanak hemoroida ili da smanjite njihove simptome, morate povesti računa o tome šta jedete.
Hrana protiv hemoroida je ona koja je bogata vlaknima. U nekim slučajevima je potrebno promeniti i svakodnevne navike, i uključiti fizičku aktivnost.
To je dobra osnova da sprečite nastanak unutrašnjih hemoroida i potencijalnih daljih komplikacija.
Ostavite odgovor