Ako zaista želite da pribegnete ekstremnim metodama za skidanje viška kilograma, onda je možda danska dijeta pravi izbor.
Ovo svakako nije automatski i preporuka da pređete na ovu dijetu, naročito ne bez nadzora vašeg lekara. A zašto to kažemo videćete u nastavku teksta.
Ono što odmah morate znati je da se radi o zaista rigoroznoj dijeti koja iziskuje dosta odricanja i discipline. Pored toga, uz nju se često veže i negativan uticaj na organizam, a razlog tome je mali broj dozvoljenih namirnica.
Mnoga stručna lica ne savetuju dansku dijetu. Naime, neka iskustva su pokazala da dijeta 13 dana može da nanese više štete nego koristi, baš zato što ste uskraćeni za neophodne materije.
Ali, o svim detaljima i karakteristikama danske dijete u nastavku teksta…
Sadržaj:
- Šta je to Danska dijeta?
- Uticaj na organizam
- Danska dijeta iskustva korisnika i rezultati
- Pravila Kopenhagen dijete
- Danska dijeta jelovnik po danima
- Nuspojave
Šta je to danska dijeta i kako je nastala?
Jedan od naziva ove dijete je i “Kopenhagen dijeta“. Spada u onu vrstu dijeta koje su navodno izmislili lekari u bolnici (u ovom slučaju u Danskoj kraljevskoj bolnici), pa je otuda rasprostranjen još jedan naziv, a to je “bolnička dijeta“.
Cilj lekara je bio da osobe koje imaju značajan broj viška kilograma na najbolji mogući način pripreme za operativne zahvate koji ih očekuju.
Očekivani rezultat je gubitak velikog broja kilograma za vrlo kratko vreme.
Prema nekim podacima, radi se o gubljenju najmanje 10 kilograma za nepune dve nedelje – što je, složićete se, ozbiljan rezultat.
Danska dijeta traje striktno 13 dana, i za to vreme jedete tačno određene namirnice. Ishrana u danskoj dijeti je poprilično „siromašna“, i uključuje samo nekoliko vrsta namirnica i napitaka.
Definisana je i maksimalna količina kalorija koja sme da se unese u organizam.
Sve su to neki detalji koji utiču na to da za tako kratko vreme izgubite veliki broj kilograma. Međutim, postavlja se pitanje kako se to odražava na sȃm organizam.
Imate viška kilograma ali ne želitep pristupiti ovom rigoroznom načinu ishrane? Možda vas ovo interesuje:
Uticaj danske dijete na organizam
Idejni tvorci danske dijete tvrde da je njen cilj da se trajno promeni metabolizam. Navodno, nakon što se završi dijeta od 13 dana, mala je mogućnost da se vrate izgubljeni kilogrami (jo-jo efekat).
Oni tvrde da taj period može da traje i do dve godine.
Međutim, opštepoznato je da brze i rigorozne dijete ne mogu da prođu bez jo-jo efekta.
Da objasnimo…
Onog trenutka kada smanjite unos hrane (a samim tim i kalorija) u organizam, on drastično gubi kilograme pa dolazi do usporavanja metabolizma.
Međutim, vi ne možete doveka biti na ovako rigoroznom načinu ishrane, i mora doći trenutak kada ćete se vratiti na koliko-toliko pravilan način ishrane, tj. onaj koji ste vodili pre dijete.
Tog trenutka će organizam doživeti šok i javiće se ekstremna želja za svim onim namirnicama za koje je bio uskraćen tokom dijete. Posledica toga je znatno brže vraćanje kilograma.
Može se reći – što je dijeta rigoroznija, mogućnost vraćanja kilograma je veća.
Zato neki smatraju da stav pristalica danske dijete nije na mestu.
Danska dijeta – iskustva korisnika
Iskustva onih koji su probali dansku dijetu su uglavnom ista.
Svima je zajedničko da su uglavnom bili gladni. To je sasvim razumljivo s obzirom na to da je, recimo, doručak u danskoj dijeti jako siromašan. O jelovniku za 13 dana nešto kasnije…
Takođe, oni koji su istrajali u ovoj dijeti su izgubili značajan broj kilograma. I to je jedno pozitivno iskustvo.
Međutim, prelazak na dansku dijetu je jak šok za organizam, a pitanje je kako će se organizam od njega oporaviti.
Ima i onih koji su odustali nakon par dana, a u tom slučaju treba da prođe najmanje nekoliko meseci da bi opet krenuli.
Iskustvo sa danskom dijetom je takvo da ćete verovatno biti gladni. Ako izdržite, sigurno ćete izgubiti kilograme, ali nakon svega toga postoji mogućnost da se kilogrami vrate.
Karakteristike danske dijete
Kao i svaka druga dijeta, tako i danska ima neka svoja pravila. S obzirom na to da se radi o izuzetno restriktivnoj dijeti, ovih pravila se morate pridržavati bez imalo odstupanja.
Ako procenite da ne možete da istrajete u danskoj dijeti – odustanite odmah, da se ne mučite.
Pravila danske dijete:
Disciplina – svaka dijeta zahteva disciplinu, ali ovde je potpuno druga priča. Ako želite da postignete rezultate, potrebno je da se pridržavate jasnih pravila. Ako u najmanjoj meri prekršite bilo koji od postulata danske dijete, potrebno je da je prekinete istog trenutka.
Dijeta traje 13 dana – tačno toliko. Ne prolazi ona priča “produžiću jedan dan zato što sam pojeo/la nešto što nije trebalo”. Danska dijeta traje tačno 13 dana, i za to vreme jedete predviđene namirnice. Ako napravite bilo kakav propust, nema smisla nastavljati sa dijetom.
600 kalorija – ovo je dozvoljena dnevna količina. Dakle, ne smete unositi više kalorija od predviđenog. To je nekoliko puta manje od one optimalne količine kalorija koju osoba mora da unese u toku dana. Otuda i tako ekstremno gubljenje kilograma.
Pridržavanje jelovnika – jedete ono što je jelovnikom tačno predviđeno za određeni dan.
Tri obroka dnevno – nije dozvoljeno uzimanje užina niti bilo čega između obroka. Tri jasno propisana obroka u toku dana su nešto što morate prihvatiti u danskoj dijeti. Preporučuje se da između njih imate pravilan razmak. Doručak bi trebalo da bude između 8 i 9 sati, ručak od 13 do 14 časova, a večera od 17 do 18 časova.
Dva litra vode dnevno – svakog dana morate piti tačno dva litra vode.
Bićete gladni – ovo je sasvim sigurno. Ali to vam ne daje za pravo da jedete grickalice ili užine. Ovo uključuje i zabranu žvakaćih guma i alkoholnih pića.
Začini – zaboravite na začinjenu hranu. So i slične začine ćete morati da sakrijete negde da vam nisu nadohvat ruke. Ova dijeta nije namenjena svima – kategorije kao što su maloletnici i trudnice ne smeju da je koriste. Naša preporuka je da je niko ne koristi pre konsultacija sa lekarom.
Prekid – onog trenutka kad narušite neko od pravila, momentalno prestajete sa dijetom. Od dana kad ste napravili „prekršaj“ zavisi i vreme kad opet možete da započnete sa dijetom. Taj period može da bude od jednog meseca do godinu dana. Ukoliko uspete da završite dijetu, ne bi trebalo da je opet započinjete najmanje dve godine.
Kao što možete da zaključite iz navedenog, ova dijeta jeste rigorozna, i zahteva strogu disciplinu. Možda vam na prvi pogled tri obroka deluju dovoljno, ali kad vidite o kakvim obrocima se radi, sigurno ćete promeniti taj stav.
Da biste videli o kakvim obrocima govorimo, donosimo vam primer jednog jelovnika za svih 13 dana danske dijete.
Danska dijeta – primer jelovnika za 13 dana
Primer jelovnika u danskoj dijeti možete naći na mnogo mesta na internetu, i uglavnom se svi svode na isto. Razlog za to je, kao što smo rekli, ograničen broj namirnica koje možete da jedete.
Doručak je uvek isti. Dakle, tokom 13 dana jedete jedan te isti doručak. Zvuči izvodljivo? Možda!
Ali o kakvom doručku se radi? Vrlo jednostavnom:
- Šolja kafe uz krišku hleba od celog zrna. Kafu je moguće zasladiti jednom kockom šećera (dozvoljena mera). U nekim danima je moguće konzumirati čaj. Navešćemo u tekstu.
Ostali obroci:
1. Dan
- Ručak: dva kuvana jajeta i kuvani karfiol (količina po želji, ali ne preterivati)
- Večera: 200 grama krtog mesa i salata
2. Dan
- Ručak: 200 grama šunke
- Večera: odrezak, salata i voće
3. Dan
- Ručak: dva kuvana jajeta, paradajz i zeleni pasulj
- Večera: jedna kriška šunke i salata
4. Dan
- Ručak: kuvana ili sirova šargarepa sa sirom
- Voćna salata po izboru i jogurt
5. Dan
- Ručak: grilovana riba i paradajz
- Večera: biftek na žaru i salata
6. Dan
- Ručak: 200 grama piletine sa roštilja
- Večera: dva kuvana jajeta sa šargarepom
7. Dan
- Doručak: čaj od limuna (umesto kafe i hleba)
- Ručak: biftek i voće (u nekim opcijama ovog dana nema ručka)
- Večera: 150 grama pastrmke
8. Dan
- Ručak: dva kuvana jajeta, kuvani spanać
- Večera: 200 grama krtog mesa
9. Dan
- Ručak: biftek i salata
- Večera: 200 grama šunke
10. Dan
- Ručak: dva kuvana jajeta, paradajz i zeleni pasulj
- Večera: šunka i salata (krastavac i zelena salata)
11. Dan
- Ručak: kuvana ili sirova šargarepa sa sirom
- Večera: voćna salata i jogurt
12. Dan
- Ručak: piletina i paradajz
- Večera: dva kuvana jajeta sa šargarepom
13. Dan
Isti kao i prethodni
Ovo je bio primer jelovnika za 13 dana u danskoj dijeti. Naravno, on se može razlikovati, ali ne u velikoj meri. Neizostavni sastojci su kuvana jaja, meso, određena salata i kafa.
Svakako da će vam lekar ili nutricionista jasno definisati kompletan jelovnik.
Nekoliko puta smo spomenuli salatu koja u ovoj dijeti uglavnom uključuje krastavac i zelenu salatu.
Međutim, postoji i posebna salata koju možete da napravite i konzumirate uz obroke umesto konkretnog povrća.
Preporučena salata:
- Kilogram kupusa
- Kilogram šargarepe
- Crvena paprika
- Zelena paprika
- Praziluk
- 1 dl ulja
- Malo jabukovog sirćeta
- Malo soli i šećera
Potrebne sastojke usitniti i sve izmešati. Ova količina je dovoljna da je rasporedite na 7 dana.
Koje su posledice niskokalorične dijete
Ukoliko ne unosite dovoljno kalorija, to može da se odrazi na metabolizam i kompletno zdravlje. Kalorije koje jedete vašem telu daju neophodnu energiju. Većina kalorija koje unesemo služi za pokretanje sistema o kojima uopšte ne razmišljamo.
Ako ne unosimo dovoljno kalorija, ne možemo da održimo sve osnovne telesne funkcije. Tada telo prelazi u režim čuvanja, usporavajući stvari kako se ne bi sagorelo puno kalorija.
Vrlo ograničen plan obroka otežava dobijanje svih neophodnih vitamina i minerala, i drugih hranljivih materija.
Nedostatak hranljivih materija može da utiče na vas i na to kako se osećate. Glavobolja, zatvor, umor i poteškoće sa koncentracijom su uobičajeni simptomi niskokalorične dijete, a danska dijeta to definitivno jeste.
Šta kaže nauka?
Pristalice dijete od 13 dana iznose zaista hrabre tvrdnje. Međutim, nema puno naučnih dokaza koji bi potvrdili ove teze.
Čak u struci postoji nekoliko izuzetno negativnih stavki o ovom ekstremnom metodu mršavljenja.
Takvo ekstremno skidanje kilograma u kratkom vremenskom periodu izgleda nerazumno i neodrživo. Bez obzira na to, ukoliko istrajete sa danskom dijetom, sigurno ćete izgubiti dosta kilograma.
Međutim, stručnjaci uglavnom preporučuju gubljenje do 2 kilograma nedeljno. A ovde se u nekim slučajevima radi o čak i do 20 kilograma.
Pored masti koju ćete izgubiti, izgubićete i dobar deo mišića, pa je velika verovatnoća da ćete kasnije povratiti kilograme, a to može da prouzrokuje mnoge probleme.
Koje savete možemo da vam damo ako odlučite da započnete sa danskom dijetom?
Ukoliko odlučite da započnete dansku dijetu, evo nekoliko saveta:
- Pitajte lekara ili nutricionistu šta misli o toj ideji
- Ukoliko ste na dijeti, izbegavajte vežbanje jer nećete imati mnogo energije, što stvari može samo da pogorša
- Započnite dijetu u doba godine kad su dostupne sveže namirnice
- Budite na dijeti u danima kad nemate obaveze (kao što je godišnji odmor, neradni dani i slično)
- Bavite se svojim hobijem ili nekom zanimacijom kako biste zaboravili na glad
Da rezimiramo
Iako ova dijeta nosi naziv “kraljevska danska dijeta”, malo koji kralj bi se odlučio na ovaj vid ishrane, zar ne?
Pored toga, ne postoje jasni dokazi ko je i gde osmislio ovu bolničku dijetu. Prema nekim tvrdnjama, ona dolazi iz bolnice u ovoj skandinavskoj zemlji. Odatle i njen naziv.
I da jeste tako, onda zaključujemo da su je osmislila stručna medicinska lica, verovatno kako bi olakšali operativne zahvate kod izuzetno gojaznih ljudi. To nam govori da bi takva dijeta trebalo da se koristi samo u takve svrhe, i to pod nadzorom pravih ljudi.
Isključivanje niza namirnica iz ishrane bez adekvatnog nadzora može izazvati ozbiljne probleme. Ekstremno mršavljenje kasnije za posledicu obično ima brže vraćanje izgubljenih kilograma, što možda može biti i manja opasnost u odnosu na druge moguće opasnosti.
Ako zaista želite da veliki broj kilograma za kratko vreme skinete putem danske dijete, onda se obavezno obratite lekaru ili nutricionisti. Kada se uradi prava analiza stanja organizma, onda će se naći i najbolji recept za uklanjanje suvišnih kilograma.
Preterano strogih dijeta poput ove je teško pridržavati se, pa vas mogu odvući sa puta održivog i zdravog načina života.
Najbolje dijete obično nisu dijete. Umesto toga, dobra i kvalitetna ishrana bi trebalo da bude dugoročan plan kako biste život učinili zdravim.
Ostavite odgovor