Iako je prisutan od pamtiveka, zeleni čaj je tek u poslednjih nekoliko godina doživeo veliki bum, posebno u fitnes svetu.
Glavni razlog popularnosti zelenog čaja je njegov uticaj na mršavljenje.
Njegovoj popularnosti je doprinela i sve veća upotreba zelenog mača čaja.
Mnogi su već verovatno upoznati sa tim za šta je sve dobar zeleni čaj, ali o ovom popularnom napitku postoji još mnogo nepoznatih detalja koje ćemo vam otkriti u nastavku.
Istorijat
Poreklo zelenog čaja se vezuje za Kinu. Prvi put se spominje još 2737. godine pre nove ere, kada je tadašnji kineski car Šenong na jednom od svojih putovanja pio vodu u koju je upalo nekoliko listova čaja.
Listovi su promenili boju i ukus vode što se jako svidelo kineskom caru, koji je svojim podanicima naredio da mu svakodnevno pripremaju ovaj napitak.
Od tada pa sve do 14. veka je zeleni čaj bio napitak u kojem su uživali kineski carevi i viši društveni staleži. Tek nakon četiri hiljade godina je postao dostupan široj javnosti. Razlog njegove nedostupnosti je prvenstveno bila visoka cena.
Kako i od čega se pravi zeleni čaj?
Zeleni čaj se prvenstveno pravi od lišća zimzelene biljke čaja (lat. camelia sinensis) iz roda kamelija.
Uslovi u kojima se zeleni čaj uzgaja se mogu podeliti u dve kategorije:
• uzgoj „na suncu”
• uzgoj u hladu
Listovi se beru najmanje tri puta godišnje. Prvo se suše, a nakon toga se odmah kuvaju kako bi se očuvao zeleni kvalitet i sprečila dalja oksidacija.
Zbog ovog procesa zaustavljanja oksidacije je zeleni čaj poznat i kao neoksidirani čaj.
Ovaj proces takođe utiče i na sama svojstva čaja i njegov sastav, jer se njime povećava koncentracija hlorofila, polifenola i antioksidanata.
Prednosti za zdravlje
Zeleni čaj se smatra jednim od najzdravijih napitaka u svetu. Bogat je antioksidantima i prirodnim nutrijentima koji imaju blagotvorne efekte na ljudski organizam.
Smanjuje rizik od raka
Zeleni čaj je veoma bogat antioksidantima – najvećim borcima protiv slobodnih radikala u telu – što je potkrepljeno brojnim istraživanjima.
Pored toga, studija iz 2012. godine je otkrila da polifenoli iz zelenog čaja takođe mogu da suzbiju ćelije raka.
Još jedna studija objavljena 2018. godine je otkrila da oni koji redovno konzumiraju zeleni čaj smanjuju mogućnost nastanka raka dojke.
Sprečava nastanak kardiovaskularnih bolesti
Kardiovaskularne bolesti su najveći zdravstveni problem u svetu.
Pojedina istraživanja su pokazala da redovno konzumiranje nezaslađenog zelenog čaja podstiče cirkulaciju krvi, i smanjuje nivo holesterola i rizik od bolesti krvnih sudova.
Takođe, smatra se da smanjuje krvni pritisak i rizik od infarkta i drugih srčanih bolesti.
Pomaže kod mršavljenja
Svi smo barem jednom čuli da se zeleni čaj koristi za mršavljenje i da može da pomogne da se smanji rizik od gojaznosti. Međutim, to nije primarna funkcija ovog napitka. Pre svega, zeleni čaj u veoma kratkom periodu može da ubrza metabolizam, što posledično može da utiče na gubitak težine kod gojaznih osoba.
Poboljšava funkcije mozga
Zeleni čaj je zbog visokog udela kofeina često konzumiran kao zamena za kafu, ali on radi mnogo više od toga što nas održava budnima.
Kofein iz čaja povećava koncentraciju neurotransmitera poput dopamina i noradrenalina. Takođe, utiče na poboljšanje različitih aspekata moždanih funkcija, uključujući raspoloženje, budnost, reflekse i pamćenje.
Uz to, zeleni čaj sadrži i amino-kiselinu L-teanin koja aktivira inhibitorni transmiter GABA koji je zadužen za antianksiozne efekte.
Smanjuje rizik od Alchajmerove i Parkinsonove bolesti
Pored toga što utiče na brojne moždane funkcije, zeleni čaj može i da zaštiti mozak od starenja. Starenje mozga je usko povezano sa neurodegenerativnim bolestima, Alchajmerom i Parkinsonom.
Alchajmerova bolest izaziva demenciju, dok Parkinsonova bolest ubija neurone koji proizvode dopamin.
Čuva zdravlje zuba
Osim što se bore protiv slobodnih radikala, katehini iz zelenog čaja efikasno štite usnu duplju od štetnih bakterija koje izazivaju stvaranje plaka i propadanje zuba.
Brojne studije su potkrepile ove tvrdnje, i dokazale da zeleni čaj ima pozitivne efekte na zdravlje zuba i na smanjenje rizika od nastanka karijesa.
Iste studije su pokazale da zeleni čaj može da eliminiše i loš zadah iz usta.
Smanjuje rizik od dijabetesa tipa 2
Dijabetes tipa 2 je bolest koja je dostigla velike razmere. Uključuje povišen nivo šećera u krvi.
Sprovedene studije pokazuju da zeleni čaj može da poboljša insulinsku osetljivost, i da smanji nivo šećera u krvi.
Jedna studija u Japanu je pokazala da oni koji su redovno pili zeleni čaj imaju 42% niži rizik od dijabetesa tipa 2.
Slične rezultate je imalo još 7 studija koje su pokazale da konzumiranje zelenog čaja smanjuje rizik od dijabetesa za 18%.
Potencijalne nuspojave usled konzumacije zelenog čaja
Uprkos brojnim zdravstvenim benefitima zelenog čaja, on nije lek, i prekomerna konzumacija može dovesti do određenih nuspojava. Za osobe sa slabim zdravstvenim stanjem ove nuspojave mogu biti opasne po život, a mogu da naštete i zdravlju onih nešto otpornijih.
Najčešća nuspojava prekomerne konzumacije zelenog čaja je dijareja. Posebno se javlja kod osoba koje su na dijeti ili u procesu mršavljenja.
Zbog velikog udela kofeina, zeleni čaj može da izazove glavobolju, mučninu, a neretko i mučninu i vrtoglavicu.
Preterano ispijanje zelenog čaja može dovesti i do poremećaja pulsa, tj. aritmije koja je takođe prouzrokovana kofeinom.
Ako se konzumira sa lekovima i drugim stimulansima, može da poveća krvni pritisak.
Pojedine studije tvrde da trudnice i dojilje ne bi smele da piju zeleni čaj. One smatraju da zeleni čaj apsorbuje folnu kiselinu, pa može doći do pobačaja ili urođenih mana kod dece. Takođe, kofein se u procesu dojenja prenosi s majke na dete, i šteti odojčetu.
Dozvoljene doze
Brojne studije koje su istraživale zdravstvene benefite zelenog čaja ne mogu da se usaglase o dozvoljenoj dnevnoj dozi.
Neke studije pokazuju da je jedna šolja čaja dnevno sasvim dovoljna, dok druge preporučuju pet ili više.
Pojedini, međutim, govore da dnevni unos zelenog čaja treba odrediti na osnovu bolesti koju želimo da sprečimo.
Na primer, ljudi koji žele da se zaštite od raka usne duplje, raka dojke ili srčanih bolesti treba da piju između tri i četiri šolje.
Pet i više šolja čaja treba da konzumiraju osobe koje žele da se zaštite od raka prostate i želuca, pankreatitisa i dijabetesa.
Zeleni čaj – priprema
Kako skuvati zeleni čaj? U Aziji, a prvenstveno u Kini, tehnike pravljenja zelenog čaja se razlikuju od regije i majstora. Neke od poznatih tehnika pripreme zelenog čaja uključuju:
- Pečenje na tiganju – na taj način se neutrališu određeni prirodni enzimi. Ovakav način pripreme rezultira svetlozelenom bojom.
- Parenje – veoma česta tehnika kojom se dobija jarko zelena boja.
Međutim, savršenu šolju zelenog čaja možete napraviti u samo nekoliko koraka, bez kompleksnih tehnika pripreme.
Za početak vam treba jedna kašika listova čaja na jednu šolju vode. Ako koristite čaj iz kesice, tada vam je potrebna jedna kesica na šolju vode.
Listove čaja ne bi trebalo natapati u ključaloj vodi duže od 2-3 minuta. Sve duže od toga utiče na ukus čaja, i završićete sa šoljom punom gorčine.
Nakon ta 2-3 minuta procedite svoj čaj, i ostavite ga da se ohladi na sobnoj temperaturi. Vreme koje je potrebno da se ohladi zavisi od vas. Ako volite vruć čaj možete ga piti odmah, ako ipak ne želite da se opečete, ostavite ga malo duže.
Oni koji ne vole čisti ukus zelenog čaja u svoju šolju toplog napitka mogu dodati limun, cimet ili bilo šta drugo.
Zeleni čaj sa limunom
Definitivno najpoznatija kombinacija sa zelenim čajem. Limun i zeleni čaj zajedno čine savršenu kombinaciju koja ima dosta vitmina C, i bogata je antiupalnim i antibakterijskim svojstvima.
Zeleni čaj sa limunom se priprema veoma lako.
Priprema:
Zagrejte vodu do ključanja. Ključalu vodu prelijte preko listova čaja. Ostavite da odstoji 2-3 minuta. Procedite i dodajte kašiku limunovog soka.
U prodavnicama mogu da se nabave kesice sa već pripremljenom mešavinom čija je cena nešto niža od običnog zelenog čaja.
Ako koristite čaj iz kesice, samo prelijte kesicu ključalom vodom, i ostavite da odstoji isti vremenski period.
Zeleni čaj sa cimetom i lovorovim listom
Smatra se da ova unikatna kombinacija pomaže u gubljenju suvišnih kilograma. Pored toga, cimet je poznat po tome što utiče na kontrolu šećera u krvi. S druge strane, lovorov list (osim što daje sjajan ukus) utiče na smanjenje holesterola.
Priprema:
Prokuvajte vodu i dodajte joj listove lovora i zelenog čaja, i jedan štapić cimeta. Poklopite i ostavite da odstoji 15 minuta. Nakon toga procedite i uživajte.
Zeleni čaj i đumbir
Zeleni čaj i đumbir mogu ubrzati metabolizam i poboljšati digestivne funkcije organizma. Smatra se i da imaju umirujući efekat.
Priprema:
U ključalu vodu dodajte naseckani koren đumbira (jedna supena kašika), i kuvajte dok đumbir ne otpusti svoje sokove. Nakon toga prelijte listove zelenog čaja i ostavite par minuta da odstoji. Procedite, i spremno je za konzumiranje.
Zeleni čaj sa mlekom
Među ljubiteljima čajeva ova kombinacija izaziva mnoga sukobljena mišljenja. Smatra se da ova kombinacija nije dobra za ljudski organizam, i da može izazvati brojne nuspojave. Međutim, to nije istina.
I dalje možete piti svoj čaj sa malom dozom mleka. Međutim, moraćete da se zadovoljite samo ukusom, jer ova kombinacija nema takav uticaj kakav ima zeleni čaj sa limunom ili đumbirom. Razlog za to je što protein iz mleka (kazein) izaziva hemijsku reakciju sa katehinima iz čaja, i poništava njihovo dejstvo.
Zeleni čaj sa medom
Dodavanjem meda u svoj napitak od zelenog čaja možete podstaknuti njegovo dejstvo, a da ne govorimo u samom ukusu koji će postati božanstven.
Ali morate voditi računa o tome koliko ćete meda dodati i kada. Med je veoma osetljiv na ekstremno visoke i niske temperature. Zato med nikad nemojte dodavati u vruć ili hladan čaj.
Sačekajte da se čaj ohladi na temperaturu pogodnu za konzumiranje, dodajte kašiku meda, promešajte i uživajte.
10 stvari koje možda niste znali o zelenom čaju
Za kraj ćemo vam otkriti 10 malo poznatih činjenica o zelenom čaju, koje možda niste znali:
- Najstariji je čaj na svetu.
- Može da se pravi od 600 različitih vrsta biljaka.
- Poznat je i pod nazivom zlatna tečnost.
- Savršeno se kombinuje sa testima za kolače, torte i testeninu.
- Zeleni čaj je dobar za lice. Iskorišćenu kesicu čaja možete staviti na oči jer pomaže pri eliminisanju tamnih krugova.
- Štiti kožu od opekotina od sunca.
- U 100 ml zelenog čaja ima samo 1 kalorija.
- Pomaže protiv opadanja kose.
- Podstiče rast kose.
- Eliminiše perut.
Ako do sada niste konzumirali zeleni čaj, niti ste imali bilo kakva iskustva sa njim, možda vas baš neka od navedenih svojstava navedu na to. Jednom kada otkrijete čari ovog magičnog napitka, svoju svakodnevicu nećete moći da zamislite bez njega.
https://www.hackberrytea.com/blogs/tea-education/the-history-of-green-tea
https://www.artoftea.com/what-is-green-tea
https://www.goodhousekeeping.com/health/diet-nutrition/a43325/green-tea-benefits/
https://www.healthline.com/nutrition/top-10-evidence-based-health-benefits-of-green-tea#section8
https://www.medicalnewstoday.com/articles/269538#side_effects_and_risks
https://www.healthline.com/nutrition/how-much-green-tea-per-day#section2
Ostavite odgovor