Svet poznatih i slavnih obiluje savršenim figurama. Pored iscrpljujućih treninga, za perfektnu liniju poznatih dama je, po njihovom javnom priznanju, podjednako zaslužna i Dukan dijeta.
Lepotice kao što su Dženifer Lopez, Dženet Džekson, Kejti Peri, Đulijen Hju, Maraja Keri, Viktorija Bekam (modna ikona i lepša polovina najbolje obučenog bračnog para na svetu), i engleska princeza Kejt Midlton (koja je možda i najzanimljiviji primer) se kunu u Dukan dijetu.
Pjer Dukan, francuski lekar i nutricionista, je dugi niz godina posvetio razvoju, po njegovom mišljenju, najefikasnije metode za mršavljenje. Osnova Dukan dijete izgleda vrlo primamljivo za sve osobe sa viškom kilograma koje ne žele da gladuju, s obzirom na to da je u samoj dijeti dozvoljeno više od 100 namirnca koje obiluju proteinima.
Po Dukanovom receptu, uskraćivanje se odnosi prvenstveno na ugljene hidrate. Ovog francuskog lekara su za stvaranje dijete inspirisali gojazni pacijenti kojima je u povoju ideje (70-ih godina prošlog veka) savetovao ishranu zasnovanu isključivo na mesu.
Nakon što su mnogi njegovi pacijenti doživeli impresivne rezultate po pitanju gubitka kila, odlučuje da se posveti razvoju i usavršavanju onoga što danas nazivamo Dukan dijetom.
Kako Dukan dijeta funkcioniše?
Dukan dijeta započinje izračunavanjem vaše takozvane “stvarne” težine. To je vaša ciljana težina na osnovu starosti, istorije gubitka kolograma, i drugih faktora. Koliko dugo ostajete u svakoj fazi zavisi od toga koliko težine treba da izgubite da biste dostigli tu željenu, ili kako se to u knjizi Pjera Dukana navodi – “stvarnu” težinu.
Proces držanja dijete se sastoji od četiri faze – dve faze mršavljenja, i dve faze održavanja. Ono što je veoma zanimljivo, a ujedno i olakšavajuće, je činjenica da nema potrebe za brojanjem kalorija. Zaboravite na komplikovane tabele, računanje i merenje svakog obroka u gram.
Faza napada
Na samom početku imamo fazu “napada” koja traje maksimalno do sedam dana (više se ne preporučuje), a sastoji se od neograničenog unosa proteina iz nemasnih izvora.
U prvoj fazi je dozvoljena i jedna kašika ovsenih mekinja dnevno, kao minimum kompleksnih i korisnih ugljenih hidrata. Alkohol nije dozvoljen. Da bi se postigli pravi rezultati, uz pravilnu ishranu je potrebno i pridržavati se minimuma od 20 minuta šetnje svakog dana.
Faza krstarenja
Druga faza traje od mesec dana, pa sve do godinu dana. Ovaj podatak je ono što plaši većinu osoba koje razmišljaju o prelasku na režim ishrane doktora Dukana. Ipak, za razliku od prve faze (kada nam je bilo dozvoljeno unošenje isključivo proteina iz nemasnih životinjskih izvora), sada jedan obrok čistog nemasnog proteina menjamo za mlečne proizvode i povrće koje ne sadrži skrob, plus dve kašike ovsenih mekinja.
Alkohol i dalje nije dozvoljen, s obzirom na to da konzumiranjem većine pića u sebe unosimo veliku količinu ugljenih hidrata.
Kao primer menija za jedan dan sa tri obroka možemo navesti sledeće
- doručak: omlet sa sirom i sveže zeleno povrće,
- ručak: piletina ili ćuretina sa roštilja i salata,
- večera: kombinacija mladog sira (koji je najbolji izvor kazeina – sporo oslobađajućeg proteina koji hrani organizam tokom cele noći), i dobrih ugljenih hidrata iz povrća.
Faza konsolidacije
Treća faza je konsolidacija koja traje po pet dana za svaki kilogram izgubljen u prve dve faze. Ishrana je u ovom trenutku već dosta raznovrsnija, i sastoji se od neograničenog unosa nemasnih proteina životinjskog porekla, povrća, minimalno ugljenih hidrata i masti, i 2,5 kašike ovsenih mekinja dnevno. U ovoj fazi se takođe preporučuje da jednom nedeljno u sebe unosite isključivo nemasne proteine iz životinjskih izvora, kao na samom početku dijete.
Faza stabilizacije
Na kraju imamo fazu stabilizacije koja nije ograničena vremenom, već traje onoliko koliko ste spremni da je se pridržavate – što u teoriji znači da osoba može da do kraja života prihvati ovakav način ishrane.
Zadnja faza je veoma slična prethodnom koraku koji smo vam opisali, s tim da doktor Dukan ističe da u ovom trenutku pravila više ne moraju da budu tako rigorozna, već da osoba može da sebi povremeno dopusti “izlet” u nekvalitetnu i nezdravu ishranu – sve dok je kilaža stabilna i kilogrami se ne množe.
Tako jednom nedeljno možete da pre ručka popijete aperitiv, u toku ručka čašu vina, a na kraju možete i da se zasladite nekim finim dezertom.
Kao što može i da se primeti, za razliku od saveta nutricionista i trenera koji preferiraju više manjih obroka (sa objašnjenjem da organizam stalno radi, i na taj način sagoreva dosta više kalorija), Dukan dijeta se sastoji od tri obilna obroka bez međuobroka i užina, ali sa posebno određenim vrstama namirnica.
Ipak, ukoliko vam se desi da u toku dana ne možete da izdržite osećaj gladi, prihvatljivo je da pojedete manju količinu namirnica koje su vam dozvoljene u fazi u kojoj se nalazite. Prva faza – nemasni protein, druga faza – nemasni protein i/ili neskrobno povrće…
Prednosti i mane Dukan dijete
Osnovna prednost ovakvog načina ishrane je to što se dozvoljene namirnice mogu konzumirati u skoro pa neograničenim količinama. Samim tim, glad (koja je najveća prepreka zbog koje najveći broj osoba sa viškom kilograma na kraju i odustaje od držanja dijete) nije toliko prisutna kao u nekim drugim dijetama.
Takođe, kilogrami se relativno brzo tope (što je, naravno, želja svakog od nas), pogotovo u periodu posle praznika kada svi dobijemo koji kilogram viška.
Ono što je sigurno mana ovog načina ishrane je to što je o njegovoj efikasnosti urađeno vrlo malo ozbiljnih studija, iako se u praksi pokazao vrlo delotvornim.
Nadalje, s obzirom na to da se Dukanov metod zasniva na unosu skoro pa isključivo proteina, dolazimo do pitanja da li, i na koje sve načine možemo ugroziti svoje zdravlje, ali o ovom pitanju više u nastavku teksta.
Ko sme, a ko ne sme na Dukan dijetu
Kao i efikasnost, tako i bezbednost Dukan dijete nije previše proučavana. Ono što može da zabrine je visok unos proteina, za šta deo naučne zajednice tvrdi da izuzetno nepovoljno utiče na bubrege.
Opet, na drugoj strani imamo istraživanja koja kažu da dijete sa visokim unosom proteina nisu štetne za ljude sa zdravim bubrezima, dok kod osoba sa već postojećim problemima može doći do pogoršanja stanja.
Druga potencijalna opasnost je povezana sa činjenicom da je tokom velikog dela trajanja dijete izbačena jedna cela grupacija namirnica, a to su voće, povrće, žitarice i masti koje čine esencijalne hranljive sastojke.
Nakon svega rečenog, Dukanova dijeta je verovatno bezbedna za većinu ljudi, ali oni koji imaju određena zdravstvena stanja imaju obavezu prema svom zdravlju da pre dijete posete lekara.
Kako se Dukan dijeta odražava na mršavljenje
Kao i kod većine drugih dijeta, najviše kilograma u najkraćem vremenskom periodu se gubi u prvih sedam dana. U zavisnosti od početne kilaže, opšteg fizičkog stanja, fizičke aktivnosti, i brzine metabolizma, moguć je gubitak u rasponu od dva do pet kilograma.
Razlog za ovako dobre rezultate leži u činjenici da u prvim danima konzumiranja isključivo proteina, organizam koristi već uskladištene masti koje pretvara u „gorivo“, za nesmetano funkcionisanje.
Kako vreme prolazi, organizam prevazilazi početni „šok“, koji je doživeo ukidanjem ugljenih hidrata i šećera, pa se polako navikava na novi režim rada. Samim tim se i kilogrami gube nešto sporije. Naravno, napredak je i dalje prisutan, samo ne u onoj meri kao na početku – zato se nemojte obeshrabriti, već istrajte u planu koji imate.
Na kraju sledi takozvana “faza održavanja”. To je faza u kojoj smo već dostigli željenu kilažu, i radimo na tome da ne vratimo teško skinute kilograme.
Ipak, za perfektnu liniju dama koje su spomenute na početku teksta je (pored Dukan dijete i treninga) odgovorna i upornost. Drugim rečima – ako se, kada dođete na željene kilograme, opustite i “nastavite po starom” (sa brzom hranom, grickalicama, raznim pecivima, i drugim malim porocima), ponovno povećanje konfencijskog broja je neminovnost.
Namirnice u Dukan dijeti
Kao što smo već rekli, iz ishrane su isključeni ugljeni hidrati, i prerađena i brza hrana. Naglasak je na proteinima, a prema doktoru Dukanu se najbolji izvori proteina nalaze u bezmasnoj teletini i junetini, svim vrstama živine (ali bez kože), ribi i morskim plodovima, iznutricama, nemasnim mlečnim proizvodima, jajima…
U drugoj fazi dijete se preporučuje uključivanje više vrsta zelenog povrća kao što su kupus, karfiol, brokoli, spanać, luk, bundeva, zelena salata i druge.
U kasnijim, onim završnim fazama je dozvoljeno konzumiranje voća, krušaka, jabuka, narandži, šljiva, kivija i slično. Ne preporučuje se voće koje sadrži puno šećera (višnje, smokve, grožđe i banane).
Što se tiče mlečnih prerađevina, u već navedenim fazama su dozvoljeni niskokalorični puter, kao i sirevi, namazi, jogurt (najbolja opcija je grčki) i kefir sa minimalnim udelom masti.
Naravno, kroz celu dijetu su nezaobilazne ovsene mekinje koje poboljšavaju probavu i sprečavaju zatvor, ali imaju i brojne druge zdravstvene prednosti, kao što su snižavanje holesterola i poboljšavanje imunog sistema.
Na kraju, ono po čemu se ni ova dijeta ne razlikuje od drugih je unos vode, koji je preporučen na ne manje od dve litre dnevno.
Ostavite odgovor