Mezoterapija predstavlja metod podmlađivanja kože i usporavanja njenog starenja. Naziv je dobio po centralnom delu kože koji se naziva mezoderm.
Kožu je potrebno redovno negovati, i to žene uglavnom rade (u manjoj ili većoj meri). Na taj način se nastoji da se koži omogući da zadrži svoj prirodni izgled bez bora i neravnina.
Međutim, uticaj nekih faktora na kožu ne možemo sprečiti jer se dešavaju po prirodi stvari. Jedan od glavnih razloga nastanka bora, promene tena, i vidljivih kapilara je biološki sat, odnosno godine.
Ulaskom u četvrtu deceniju života koža počinje da stari. Ako se pored godina doda još i uticaj spoljašnjih faktora, način života i eventualno genetika, onda je sasvim jasno zašto žene pribegavaju raznim metodama sređivanja kože, pre svega na licu.
Jedan od tih metoda borbe protiv starenja (antiage method) je i mezoterapija, koja se u suštini sastoji od toga da se svi neophodni sastojci, koji su koži potrebni da bi bila zdrava, ubrizgavaju u njen centralni deo.
O tome kako mezoterapija utiče na proces starenja i na koji način se izvodi sledi u nastavku teksta.
Šta je to mezoterapija?
Mezoterapija predstavlja tehniku kojom se pomoću injekcija ubrizgavaju vitamini, hormoni, enzimi i biljni ekstrakti, a sve u cilju podmlađivanja i zatezanja kože. Ovaj tretman utiče i na uklanjanje suvišnih masnoća.
Metod je prvenstveno služio za ublažavanje bolova, ali se s vremenom razvio, i sad služi za održavanje kože zdravom. Tehniku je razvio francuski doktor Mišel Pistor, sredinom dvadesetog veka.
Danas se mezoterapija koristi da:
- Uklonite masnoće sa područja stomaka, zadnjice, kukova, ruku i lica
- Smanjite celulit
- Izbledite bore i neravnine
- Zategnete kožu ako je opuštena
- Posvetlite kožu
- Lečite alopeciju, stanje koje izaziva gubitak kose
Ova tehnika koristi igle, pa se putem injekcija u mezoderm ubrizgavaju neophodne materije (u vidu koktela). Mezoterapija se zasniva na tome da joj je cilj da ispravi probleme kao što su loša cirkulacija i upala, a koji izazivaju oštećenja na koži.
Ubrizgavanjem tih koktela se koži vraćaju neophodne materije, što dovodi do bolje hidratacije i protoka krvi, a samim tim i do usporavanja procesa starenja.
Ne postoji jasno definisana formula za to koje supstance treba ubrizgavati u mezoterapiji. To zavisi od slučaja do slučaja, a lekari će proceniti šta je najbolje.
Dakle, koriste razna rešenja, a neka od njih su:
- Hormoni poput kalcitonina i tiroksina
- Lekovi poput vazodilatatora i antibiotika
- Enzimi poput kolagenaze i hijaluronidaze
- Biljni ekstrakti
- Razni vitamini i minerali
Kako proces mezoterapije utiče na kožu
Sa godinama koža počinje da gubi svoju prvobitnu strukturu. Najčešći razlog tome su spoljašnji uticaji, UV zračenje, i smanjenje funkcije fibroplasta (vrsta ćelije vezivnog tkiva).
Koža gubi svoju elastičnost i teksturu, i dolazi do nejednakosti u pigmentaciji, i poljavljuju se prošireni kapilari.
Površinski sloj kože štiti naš organizam od spoljašnjih uticaja, ali ujedno i ograničava dotok aktivnih supstanci iz raznih preparata koje koristimo (kreme, ulja…). Na taj način srednji sloj ostaje uskraćen za potrebne materije.
Iz tog razloga se javlja potreba za intervencijom u vidu mezoterapije, putem koje bi se u mezoderm unela dovoljna količina neophodnih materija kao što su aminokiseline, vitamini, antioksidanti i minerali. Pojačava se proizvodnja hijalurona, elastina i kalogena, a koža postaje mlađa, popravlja se tonus, i neravnine i bore više nisu tako upečatljive.
Na kom delu tela se može raditi mezoterapija
Iako se ovaj proces najčešće dovodi u vezu sa kožom lica, to ne mora nužno da bude tako.
Rekli smo da je ova terapija odlična kod uklanjanja bora, ožiljaka i fleka, a takvi problemi na koži se mogu pojaviti bilo gde.
Dakle mezoterapija se najčešće radi na licu, tj. oko usana i očiju, na vratu, dekolteu, ekstremitetima, čelu, ali i na celom telu.
Mezoterapija kose
Ovo je relativno nova metoda, ali može pomoći u rešavanju ovog problema. Mikroinjekcije se daju u vlasište, i poboljšavaju razvijanje kose iz folikula.
Podsticanjem protoka krvi i pružanjem esencijalnih hranljivih sastojaka, folikul dlake se podstiče na jači i gušči rast kose. Ovaj tretman zahteva dosta sesija i tretmana.
Mezoterapija za celulit
Neki mezoterapiju dovode u vezu sa topljenjem masti, ali (iako može pomoći u smanjenju suvišnih masnoća) ovo ipak nije čarobni tretman koji bi trebalo uzeti u razmatranje kad je u pitanju mršavljenje.
Masne naslage u celulitu se mogu uspešno tretirati enzimima koji razgrađuju masnu ćeliju. Enzimi koji rastvaraju masnoću razaraju zid masne ćelije, oslobađajući masnoću i omogućavajući joj da se apsorbuje limfnim sistemom i izlučuje telom.
Mezoterapija za akne, ožiljke i pigmentaciju
Određene mešavine i kokteli mogu značajnije da utiču na probleme sa kožom. Ti kokteli pomažu u smanjenju neželjene pigmentacije.
Može se koristiti i za uklanjanje ožiljaka i tragova od akni, naročito ako površina kože napukne.
Mezoterapija za podočnjake
Kokteli koji se koriste u ovom slučaju će pomoći izbeljivanju tamnih krugova oko vaših očiju. Ukoliko se kombinuju hijaluron i mezoniti, redukovanje podočnjaka je moguće.
Kako se radi tretman kod mezoterapije?
Tokom svakog tretmana možete, a i ne morate, da koristite određene anestetike. To ćete videti u dogovoru sa lekarom.
Svaka sesija, odnosno tretman, uključuje seriju injekcija malim kratkim iglama. Igla se može pričvrstiti na mehanički aparat (zove se još i pištolj) kako bi na taj način moglo da se ubrizga nekoliko doza jedna za drugom.
Na kojoj dubini će se davati injekcija zavisi pre svega od stanja u kom se koža nalazi, odnosno stanja u kome se lečite. Dubina je uglavnom u rasponu između 1 i 4 milimetra. Svaki ubod (injekcija) će staviti jednu malu kap koktela.
Ukoliko želite da postignete kompletan efekat, pretpostaka je da ćete na tretman mezoterapije morati da idete bar jednom nedeljno. U početku će to biti češće, ali će s vremenom, kako se stanje bude poboljšavalo, i odlasci na tretmane biti ređi.
Koliko će kompletan proces trajati zavisi i od stanja u kom se koža nalazi, ali računajte da je minimalan broj odlazaka u proseku oko 3.
Kada koža počne da pokazuje znake oporavljanja, onda će verovatno biti dovoljan i jedan tretman mesečno.
Vreme lečenja traje oko trideset minuta. Iako nije bolno, može biti i neprijatno, tako da se mogu koristiti određeni preparati za anesteziju.
Moguće je da se nakon tretmana pojave neka modrica ili otok, ali će nestati u roku od 24 sata.
Koje su koristi od mezoterapije?
Proces se može odmah odraziti na kožu, koja više neće delovati umorno i istrošeno, a površinske bore će biti manje vidljive.
Poboljšaće i krvotok, pomažući telu da izbaci toksine. Tretman se može koristiti i za rešavanje problema sa pigmentacijom, za lečenje ožiljaka od akni, a može i da se kombinuje sa nekim drugim estetskim tretmanima.
Jedan od načina da podmladite kožu lica bez ovakvih zahvata jeste i originalna Viper Venom Aktiv krema protiv bora.
Negativne strane i nuspojave mezoterapije
Da li je to samo poslovna politika ili ne, oni koji se bave mezoterapijom kažu da ne postoji nikakva opasnost, odnosno da su rizici minimalni. Naravno da neće reći da rizici postoje, jer kako bi onda uopšte radili, i ko bi dolazio na tretmane.
Ali ćemo reći da su iskustva onih koji su se odlučili na ovaj vid nege kože pozitivna, odnosno da im je kompletan proces pomogao u tome da koža deluje mladalački i čisto.
Ipak, postoje neki rizici, odnosno neželjeni efekti koji se mogu desiti:
- Mučnina (zbog materija koje se unose ili zbog straha i stresa)
- Bol (usled ubadanja)
- Osetljivost (koža je pretrpela određeni stres)
- Oticanje
- Svrab
- Crvenilo
- Modrice
- Izbočine na mestu ubrizgavanja
- Tamne mrlje na koži
- Osip
- Infekcija
- Ožiljci
Kao što se može videti, neželjeni faktori su mahom kratkoročni, i u uskoj su vezi sa tretmanom. Logično je da nakon intervencije na koži dođe i do reakcije.
Ali, vrlo brzo se stvari vrate na svoje mesto.
Tako da i proces oporavka ne traje dugo, i moguće je da se već narednog dana vratite svojim svakodnevnim aktivnostima.
To je stav onih koji nude ove usluge, i ako ne želite da vam se nabrojane stvari dese, potrebno je da nađete osobu koja je stručna, i koja ovakve zahvate zna da radi kako treba.
Rezime
Mezoterapija je tretman za koji se može reći da ima velikog efekta kod uklanjanja neželjenih masti i neravnina na koži. Međutim, bezbednost i delotvornost ovog tretmana još uvek nisu u potpunosti dokazani.
Mnoge zdravstvene organizacije ne odobravaju ovaj vid održavanja kože, iako su mnogi sastojci koji se koriste u lečenju priznati od strane tih istih organizacija.
Oni koji izvode mezoterapiju ne koriste nikakve standardne i jasno definisane formule. To dovodi do toga da biste kod dva različita lekara mogli dobiti dva potpuno drugačija tretmana.
Ovaj način negovanja kože je jako rasprostranjen, kako u svetu tako i kod nas. Cena jednog tretmana mezoterapije može da varira, ali svakako nije nešto što treba zanemariti.
Ako se odlučite da bore i neravnine uklonite ovim putem, preporuka je da to uradite kod osoba koje su zaista specijalizovane. Raspitajte se kod prijatelja, i jasno utvrdite koja klinika ove tretmane radi na najbolji mogući način.
Svakako da možete koristiti i maske za lice
Ukoliko je to stručnjak koji ima značajna iskustva sa postupkom mezoterapije, onda su i šanse za nuspojave i eventualne tegobe znatno manje. Vodite računa, i negujte svoju kožu na način koji je proveren i bezbedan.
Ostavite odgovor